Python Dersleri | Python Kurulumu

Python Dersleri | Python Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com da Python dersleri serisine başlangıç yapıyoruz Python derslerinin bu serisinde İlk ders olarak Neden Python? sorusuna cevap vermeye çalışacağım ve gerekli ortamların kurulumu anlatacağım umarım sizler için faydalı bir yazı olur.

Neden Python?

Aslında bu soruya cevap vermeden önce kendimize bir kaç soru soralım o zaman bu soruya cevap verebileceğimizi göreceksiniz.

Python Nedir?

Tek bir cümle ile anlatırsak Python çok çeşitli alanlarda kullanılan dinamik , yüksek seviyeli, ve nesne yönelimli bir  programlama dilidir.

Python’nu  diğer dillerden ayıran özellikleri ve avantajları nelerdir?

Öncelikle Python öğrenilmesi çok kolay olan katı kuralları olmayan basit söz dizimi ile öğrenilmesi eğlenceli bir programlama dilidir. Ayrıca bu dilin yorumlanabilir olması pek çok alanda ideal bir dil kılıyor. Hepsinin ötesinde Python açık kaynaklı bir programlama dilidir. İstediğiniz şekilde ücretsiz kullanma hakkına sahipsiniz.

Python nerelerde kullanılır ve Python ile neler yapabilirim?

Web Uygulamaları Geliştirme (Django ve Flask)

Mobil Uygulama  (Kivy)

Arayüz Geliştirme (PyQt, PyGTK, Tkinter, wxPython)

Oyun Programlama (PyGame)

Ağ ve Soket Programlama (Twisted)

Örümcek Türü Yazılımlar (Scrapy, Requests, Beatifulsoup)

Veri Madenciliği ve Büyük Veri (Numpy ,SciPy, Matplotlib, Pandas vb.)

Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Uygulamalarında (Scikit-Learn, Keras, TensorFlow, Caffe)

Python bilmek bana ne kazandıracak?

Python yukarıda gösterdiğim gibi hemen her yerde sıkça kullanılan bir programlama dilidir. Yani bu dil ile yapmak istedikleriniz sizin hayal gücünüze bağlı işte tam bu yüzden Python Programlama dilini öğrenmeliyiz. Artık neden Python sorusuna cevap veriyorsak devam edelim.

Python’u öğrenmeye karar verdiğimize göre şimdi Python kurulumu ve en çok kullanılan geliştirme ortamlarına bakalım.

Python Kurulumu;

Öncelikle Python’u kullanabilmek için https://www.python.org/  adresine giderek bilgisayarımız için uygun olan Python sürümünü indirelim ben dersleri Python 3 ile anlatacağım için de sizlerde  3..x sürümlerini indirirseniz derslerde sıkıntı yaşamazsınız. İndirme yaptıktan sonra karşınıza;

Python Kurulumu              

Şeklinde bir ekran gelecektir burada dikkat etmeniz gerek yer add path  kısmını seçmeniz eğer seçmezseniz ileri zamanlarda kütüphane veya framework eklemede sıkıntı yaşayacaksınızdır. Bu işlemi yaptıktan sonra Install Now  tıklayıp yükleyelim.

Python IDE

Karşınıza böyle bir ekran geldiyse başarılı bir şekilde kurulumu yapmışsınız demektir. Şuan bulunduğunuz ekran Python’un kabuk kısmıdır ve burada kısa komutlar ya da basit işlemler yapabilirsiniz dilerseniz file kısmından veya  CTRL+N tuşuna basarak yeni bir sayfa açıp kodlarınızı çalıştırabilirsiniz. Buraya kodlarınızı yazdıktan sonra kodlarınızı çalıştırmak için Run>Run Module veya direk f5 tuşuna basarak kodları çalıştırabilirsiniz.

Python’u bilgisayara kurduğumuza göre şimdi gelelim Python için çalıştırma ortamlarına bunun için en çok kullanılan birkaç çalıştırma ortamını göstereceğim bunlara başlamadan önce şunu belirteyim illa ekstradan başka bir şey kullanmayabilirsiniz işlerinizi Python IDE ile de yapmanız mümkün ama hızlı olmak ve büyük projeler için IDE yetersiz gelecektir.

Python için en iyi beş geliştirme ortamı (IDE);

PyCharm :

Listenin ilk sırasında PyCharm var. PyCharm Jetbrains firması tarafından geliştirilmiş açık kaynak bir çalışma ortamıdır. PyCharm çok basit bir arayüz imkanı sağlayan bir Ide’dir ayrıca daha önce eclips veya neatbeans gibi ortamlarda çalışmışsanız zorluk çekmezsiniz. Git entegrasyonu ve güçlü hata açıklayıcısı na sahip olan  PyCharm, Python’a ek olarak web geliştirme için JavaScript, HTML/CSS, Node JS, Angular vb. için destek sağlar. Son olarak PyCharm veri bilimcileri için grafik ara yüz imkanı sağlar bu yüzden çok kullanışlı bir Ide’dir.

Buradan  https://www.jetbrains.com/pycharm/  indirebilirsiniz

Kurulum videosu:

 

VS Code(Visual Srudio Code):

Microsft tarafından geliştirelen açık kaynaklı bir text-editördür, yani tam olarak bir ide değildir. Sebebi ise Visual Stdudio Code Github’ın geliştirdiği Atom text- editörünün temelinde bulunan Electon altyapısı üzerinde geliştirilmiş olması. Electro; Javascript, HTML ve CSS ile çapraz platform Masaüstü uygulamaları geliştirmemizi sağayan platfromdur. Ben Python web(Django,Flask) işlerim için kesinlikle Vs Code kullanıyorum.

Jupyter Notebook:

Anaconda ile birlikte gelen bu çalışma ortamı Sunucu-istemci  yapısına dayanan bir web uygulamasıdır. Yeni başlayanlar için çok kolay ve rahat bir çalışma ortamıdır.

Buradan https://anaconda.org/ indirebilirsiniz.

 

 

Spyder:

Özellikle veri bilimi için hazırlanmış bu çalışma ortamı anaconda ile hazır gelir. Ayrıca kütüphane ekleme sıkıntısı yaşamazsınız çünkü bütün kütüphaneler kurulu olarak geliyor ayrıca eğer daha önce Matlab, RStudio kullanmış biriyseniz bu çalışma ortamı hemen hemen bu çalışma ortamlarına benzer ara yüz sunuyor ama biraz ağır bir ortam olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Buradan https://anaconda.org/ indirebilirsiniz.

 

 

Atom :

Git tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir metin editörü olan Atom tabi ki de Git entegrasyonu sağlıyor. Ayrıca Java, PHP vb. diğer dillerde de çalışma ortamı sağlıyor.

Buradan https://atom.io/ indirebilirsiniz.

 

Mobilhanem.com da Neden Python dersinin sonuna geldik anlamadığınız yerler için çekinmeden iletişime geçebilirsiniz. Bir sonra ki dersimizde Python da Veri Türlerini ve Temel Matematiksel İşlemleri göreceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Tüm Python dersleri için tıklayın

261

Yorum Yap
0 Yorum yapan