Php Dersleri – require ve require_once

Php Dersleri – require ve require_once

Merhaba arkadaşlar mobilhanem.com için hazırladığımız php derslerimizde bu ders require ve require_once fonksiyonlarına bakacağız.  require ve require_once fonskiyonlarıda include ve include_once gibi herhangi bir php dosyasını diğer php dosyasına eklemek istediğimizde kullanırız. Peki niye 1 fonksiyon yerine 4 fonksiyon yapmışlar diyecekseniz her birinin farklı farklı özellkikleri var. Geçen dersimizde include ve include_once yi anlatmıştık. Bu dersimizde require ve require_once fonksiyonlarını ele alacağız.

require ve require_once Kullanımı

include ve include_once fonksiyonlarında parametre olarak verdiğimiz dosya yolu  bulunamıyorsa eğer bize warning tarzında hata veriyordu. require ve require_once de parametre olarak verdiğimiz dosya yolu bulunamassa eğer fatal error verir bize.

Fatal error: Php de kritik hatalardan biridir. Fatal error oluştuğu zaman fatal errordan sonraki satırlar işletilmez program sonlanır.

 

Kullanım Şekilleri:

require “header.php”;

require (“header.php”);

 

require_once “header.php”;

require_once (“header.php”);

 

?>

Yukarıdaki 4 kullanımında birbirinden farkı yoktur.  Hepsi sayfaya bir php dosyasını dahil etmek istediğimizde kullanılır.

Örneğin: bir adet header.php dosyamız ve bir adette index.php dosyamız olsun index dosyamızda header.php yi çağıralım.

header.php dosyamız:

echo “Burası Header Dosyasının İçeriğidir.”;

?>

index.php dosyamız:

require “header.php”;

echo “Burasıda index.php dosyasının içeriğidir.”;

?>

sayfaları oluşturup index.php ye girdiğimizde ekranda header.php ve index.php nin içeriğini görmüş olacağız.

Not: require yerine require_once de kullanabilirdik.

 

require ile require_once Arasındaki Farklar

require  fonksiyonunu iki kez çağırdığımızda iki kez aynı dosyayı getirirken require_once fonksiyonu include_once fonksiyonundaki gibi kaç kez çağırırsak çağıralım dosyayı 1 kez getirir.

include ve require fonksiyonları arasındaki temel fark ise include foksiyonlarında parametre olarak verdiğimiz dosya yolu bulunamazsa warning hatası verip çalışmaya devam ederken,

require fonksiyonlarında dosya yolu bulunamaz ise fatal error verir ve çalışma durdurulur.

 

require ile alakalı bir örnek yapacak olursak:

$sayi1 = 5;

$sayi2 = 20;

?>

index.php de dosya adını yanlış girip oluşan hataya bakalım.

require “hheader.php”;

$sayi1 = 25;

$sayi2 = 3;

echo “$sayi1*$sayi2=”.($sayi1*$sayi2);

?>

sayfaları kaydedip çalıştırdığımızda Warning: require(hheader.php): failed to open stream: No such file or directory in C:wampwwwmobilhanemindex.php on line 2 şeklinde bir hata mesajı alırız ve altındaki yazdıklarımız çalışmaz.

Doğru index.php dosyası aşağıdaki şekilde olmalıdır.

require “header.php”;

$sayi1 = 25;

$sayi2 = 3;

echo “$sayi1*$sayi2=”.($sayi1*$sayi2);

?>

require ve require_once fonksiyonları hakkında anlatabileceklerimiz bu kadar arkadaşlar. Böylelikle bir dersimizin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki dersimiz olan Php Dersleri – Dosya İşlemleri dersimizde görüşürüz.

 

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı yine konu altından ve Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm php dersleri için tıklayınız..

7

Yorum Yap
0 Yorum yapan