Android Dersleri – İlk Uygulama (Merhaba Android)

Android Dersleri – İlk Uygulama (Merhaba Android)

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız Android Eğitimleri yazı serimizde bu dersimizde İlk Uygulama (Merhaba Android) ile devam ediyoruz. Dersin başlığından da belli olacağı gibi bugünkü dersimizde android kodlamaya giriş yapacağız ve ilk programımızı emülatör veya gerçek bir cihaz üzerinde çalıştıracağız.

Öncelikle Android Studio’da  Merhaba Android adında bir uygulama oluşturalım. Android Studio’da proje oluşturmak için dersimizi inceleyebilirsiniz. Merhaba Dünya uygulamamızı oluştururken Android Studio bize hangi template ile uygulamayı oluşturacağımızı soracaktır. Biz Empty Activity olanı seçerek devam ediyoruz.

Bu uygulamamıza bir tane buton ekleyeceğiz ve butona tıklanınca alert(uyarı) çıkarıp Merhaba Android yazdıracağız ve Tamam butonuna basınca alert’i kapatacağız. Elbette henüz buton nedir, alert nedir kavramlarını öğrenmedik. İlerleyen derslerimizde bu konuları zaten inceleyeceğiz. Buradaki amacımız basitçe ilk uygulama’mızı yazıp uygulamayı emülatör ya da gerçek cihazda çalıştırabilmek.

Android Studio açılınca karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmektedir.

MainActivity.java sayfamız java kodlarımızı yazacağımız ve uygulamamızın başlayacağı sayfadır. activity_main.xml ise MainActivity sayfamızın görselidir. XML dosyasıdır. MVC (Model-View-Controller) yapısında View’ler yani görseller ayrı yerde tutulmaktadır. Aynı Android’de de View’leri Xml’lerde tutuyoruz. Controller’ımız ise Java sayfamız olmaktıdır. MVC hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 Bu açtığımız uygulama aslında direkt olarak çalıştırılabilir bir uygulamadır. Run butonuna bastığımız an çalışabilecek durumdadır. Ancak biz bir buton ekleyeceğiz ve o butona bir action tanımlayacağız ve sonrasında çalıştıracağız.

Gelelim kodlarımıza

XML Kodları

activity_main.xml


Yorum Yap
0 Yorum yapan