Android Animasyon Sınıfı Kullanımı

Android Animasyon Sınıfı Kullanımı

Merhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde Animasyon sınıfının nasıl kullanılacağını anlatacağım. Yapmış olduğum uygulamayı Android Studio ortamında geliştirdim. Android in bize sağlamış olduğu animasyon sınıfını kullanarak hem (özellik animasyonu) property animation hem de view animation (görüntü animasyonu) gibi seçenekleri uygulamamızda kullanabiliyoruz. Bu uygulamamda ise, sitemizin logosunu kullanarak, logoyu kendi etrafında ters bir şekilde döndüreceğiz daha sonradan da resmimize yakınlaşacağız.

Şimdi uygulamamızı nasıl oluşturduğumuza bakalım, projemizi oluşturduktan sonra animasyon dosyası ekleyip içinde animasyonları yönlendirecek bir xml oluşturmamız gerekiyor. Eclipse de res klasörüne sağ tıklatyıp New –> Folder dedikten sonra klasörümüzü oluşturuyorduk daha sonra oluşturduğumuz klasöre sağ tıklayarak New –> Android XML File dememiz gerekiyordu.

Fakat şimdi bu işlemlerimiz Android Studio ile daha kolay bir hale geldi. Yine res klasörüne sağ tıkladıktan sonra New –> Android resource file diyoruz karşımıza gelen bölümden Resource Type seçeneğini göreceksiniz ki, Android Studio oluşturmak istediğimiz kaynak tiplerini bizim için sıralamış bizde animasyon yapmak istediğimiz için Animator seçeneğini seçip klasöründe adını verdikten sonra işlemi tamamlıyoruz. Anim klasörü adı altında, animscreen.xml oluşturmuş olduk.

animscreen.xml1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

xml version=“1.0” encoding=“utf-8”?>

<set xmlns:android=“http://schemas.android.com/apk/res/android”

 

    android:fillAfter=“false”

    android:interpolator=“@android:anim/linear_interpolator” >

 

    <scale

        xmlns:android=“http://schemas.android.com/apk/res/android”

        android:duration=“5000”

        android:fromXScale=“1”

        android:fromYScale=“1”

        android:pivotX=“50%”

        android:pivotY=“50%”

        android:toXScale=“4”

        android:toYScale=“4” >

    </scale>

 

    <rotate

        android:duration=“500”

        android:fromDegrees=“0”

        android:toDegrees=“360”

        android:pivotX=“50%”

        android:pivotY=“50%”

        android:repeatMode=“reverse”

        android:repeatCount=“@integer/abc_max_action_buttons”

 

 

        />

 

</set>

Böylece animasyona yön verecek xml dosyamızı tamamladığımıza göre, şimdi ekranımızın tasarımı için gerekli olan layout dosyamıza bakalım. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi bir Buton ve bir tane de ImageView oluşturduk. ImageView de logomuzu tutacak ve animasyonlar onun üzerinden gerçekleşecek. Buton ile de animasyonu başlatma olayını gerçekleştireceğiz.

activity_main.xml

Yorum Yap
0 Yorum yapan