Yüksek Şeker İçeren 10 Yiyecek

Yüksek Şeker İçeren 10 Yiyecek


Şeker tüketmenin sağlığınıza zarar verdiğini zaten biliyorsunuzdur. Şeker obezite, kalp rahatsızlıkları, tip 2 diyabet ve kanser gibi birçok hastalığa yakalanma riskinizi arttıran bir gıdadır. Beslenme konusunda bilinçlendikçe daha az şeker tüketiyoruz ama bazen hangi gıdaların ne kadar şeker içerdiğinden emin olamıyoruz. Evet, çikolata, meyve, pasta, kek gibi yiyeceklerde yüksek şeker olduğunu bilmek için üniversite bitirmeye gerek yok ama bazı yiyecekler var ki sandığımızdan çok daha fazla şeker ihtiva ediyorlar.

1. Light Yoğurt

Yoğurt çok besleyici bir gıdadır ama her tip yoğurt o kadar da besleyici olmuyor. Light ya da az yağlı adıyla satılan yoğurtların tadını dengeleyebilmek için içlerine bol miktarda şeker ilave ediliyor. 245g yoğurtta, mesela, 47 gram , yani 12 tatlı kaşığı şeker vardır. O yüzden siz yine normal, tam yağlı yoğurdu tercih edin.

2. Barbekü Sos

Barbekü sos çok lezzetli, biliyoruz ama aslında %40 kadarı şekerden oluşur. Hele bir de elinize geldiği gibi sıkıyorsanız çok fazla şeker tüketirsiniz. İlla yiyeceğim diyorsanız, etiketindeki şeker miktarına dikkat ederek alın.

3. Ketçap

Ketçap da barbekü sos gibi bol miktarda şeker içerir. 1 yemek kaşığı ketçapta 1 tatlı kaşığı şeker vardır.

4. Meyve Suyu

Bütün meyve gibi meyve suyunda da vitamin ve mineraller bulunur. Meyve suyu çok sağlıklı gözükse de o aldığınız vitamin ve minerallerle birlikte bol şeker ve çok az lif alırsınız.  Zaten bir bardak meyve suyu için çok sayıda meyvenin sıkılması gerektiği için doğal olarak daha çok şeker içerir. Öyle ki bazılarında kola kadar şeker bulunur.

5. Makarna Sosu

Tatlı değil diye şeker içermiyor sanmayın. Özellikle de domatesli makarna soslarında çok şeker bulunur. O yüzden en iyisi makarna sosunu evinizde kendiniz yapın.

6. Sporcu İçeceği

Adında spor geçiyor diye tamamen sağlıklı olduğunu zannetmeyin. Sporcu içeceklerin amacı, uzun süre antrenman yapan atletlerin vücuduna sıvı sağlamak ve enerji vermektir. Bu sebepten ötürü de çabuk emilip enerjiye dönüştürülen bol miktarda ilave şeker içerirler. Yarım litre sporcu içeceğinde 27g kadar şeker vardır (8 yemek kaşığı). Yani maraton koşmuyorsanız suyla yetinin.

7. Granola

Granola, kalori ve şeker miktarı yüksek olmasına rağmen az yağlı bir yiyecek olarak pazarlanır. Granolanın ana malzemesi yulaftır ki yulaf iyi bir karbonhidrat, protein, lif ve yağ kaynağıdır. Ancak granoladaki yulafa eklenen bal, kuruyemiş ve ilave şeker doğal olarak kalori ve şeker miktarını da yükseltiyor. Öyle ki 100 gram granolada 400 kalori ve 6 tatlı kaşığı şeker vardır.

8. Aromalı Kahveler

Starbucks gibi yerlerden aldığınız aromalı, afili kahveler lezzetli oldukları kadar şekerlidir de.  Büyük boy aromalı bir kahvede 25 tatlı kaşığı kadar şeker bulunabiliyor. Yani aynı 340ml bir koladaki şekerin neredeyse üç katı!

9. Iced Tea

Iced tea ya da soğuk çay ya şekerle ya da şurupla tatlandırılır. Marketten aldığınız iced tea ürünlerinde 33g kadar şeker vardır.

10. Protein Bar

Protein bar bir çırpıda yenip protein sağlayan lezzetli bir yiyecektir. Protein oranı yüksek olan gıdalar karnı daha uzun süre tok tuttuğu gibi kilo vermede de yardımcı olabiliyor. Bu sebepten ötürü çoğu kişi protein barlarının sağlıklı bir atıştırmalık olduğunu düşünüyor. Çok daha sağlıklı çeşitleri de olmakla beraber, protein barlarında 30 gram ilave şeker vardır. Protein bar alırken şeker miktarına dikkat edin.

Post Views: 7.771

Yorum Yap
0 Yorum yapan