Youtube ile Canlı Yayın Yapma

Youtube ile Canlı Yayın Yapma


Youtube aracılığıyla internet üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz. Bugün sizlere Youtube ile nasıl canlı yayın yapılacağını anlatmaya çalışacağız. İşletmeler için veya kullanıcılar için kitleleri ile buluşmak için canlı yayın yapmak oldukça faydalıdır. Bu tarz durumlarda kullanabileceğiniz birçok platform var. Hangout ve Youtube bunların içinde en başarılı ve kolay olan servislerdir.

Canlı yayın yapmak için ihtiyacınız olan Youtube hesabı ve Youtube kanalı oluşturmaktır. Google hesabınızı kullanarak da kanalınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.  Hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek canlı yayın kanalını oluşturabilir ve oluşturduğunuz linki canlı yayınınızı izlemek isteyen kişilerle paylaşabilirsiniz.

Youtube canlı yayın nasıl yapılır ?

1. Youtube hesabımıza giriş yapıyoruz.

2. Profilinize giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan profil resminize tıklayarak ilgili menüyü açıyoruz. Açılan menüden “İçerik oluşturucu studyosu” menüsüne tıklıyoruz.

3. Menüye giriş yaptıktan sonra;

Video Yöneticisi / Canlı etkinlikler /Canlı akışı etkinleştir yolunu takip ediyoruz.  Yayınınız için gerekli kişiselleştirme ayarlarını yaptıktan sonra canlı yayın yapabilirsiniz. Youtube canlı yayınlarınızı ilgi çekici bir hale getirmek için aşağıdaki kurallara dikkat ediniz.

Canlı etkinliği takip eden günlerde etkinlikten en iyi klipleri yüklemeyi göz önünde bulundurun. Kırpılmış içerikler, hayranlarınızın en unutulmaz bölümleri yeniden yaşamasını sağlarken görüntüleme sayısı ile izleme süresini artırmaya da yardımcı olur.

  • Canlı etkinliğin kırpılmış ve düzenlenmiş sürümlerini yeniden yayınlamak için gerekli içerik haklarını güvence altına alın.
  • Canlı etkinliği her biri benzersiz bir tema veya konuya değinen ayrı videolar halinde düzenleyin. Video başlığınız, olası görüntüleyenlerin ilgisini uyandırmalıdır. “Ünlü Aktör Öyle Bir Şey Söyledi Ki…” gibi bir başlık, “Canlı Etkinlik 2. Bölüm” benzeri bir başlıktan daha fazla ilgi çekecektir.
  • Müzik performanslarından arşivlenen içeriği canlı etkinlikten hemen sonra yükleyin. Başlığa etkinlik, mekan, tarih, grup ve şarkı bilgilerini ekleyin.
  • Canlı içeriğin boyutu tek yükleme için çok büyük olacaksa arşivlenen çekimleri yayınlamak için yükleme planı oluşturun.

Youtube canlı yayın özelliğini akıllı telefonlarınızda da kullanabilirsiniz. Bu sayede telefonlarınızı kullanarak canlı yayınlar yapabilirsiniz. Youtube android ve ios versiyonlarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

                                          

Yorum Yap
0 Yorum yapan