Yerel Disk C: D: Açmıyor Çözümü

Yerel Disk C: D: Açmıyor Çözümü


Windows işletim sistemlerinde karşılaşılan , yerel disk hatalarını nasıl çözeceğinizi anlatacağız. Diskimizde oluşan bazı sorunlarda diskinize erişim sırasında “Yerel disk C: Erişilemiyor” veya “Yerel disk D: Erişilemiyor” gibi hatalarla karşılabilirsiniz. Windows xp , Windows 7 ve Windows 8 sistemlerde bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle hatanın nedenlerini ele alarak çözüm yöntemlerini anlatmaya çalışacağız.

Hatanın birçok sebebi vardır fakat başlıcaları;

Sistemin hazır olmadan kapatılması: Elektrik kesintileri gibi nedenlere’de bağlı olarak sistem hazır olmadan kapatılması bu tarz sorunların başlıca nedenidir.

Disk ömrü: Disklerin belirli bir okuma , yazma ömrü vardır. Diskiniz uzun bir kullanımdan sonra , kullanılmaz hale gelebilir.

Partition hataları: Disk bölümlerinde kurulan yazılımlar’a bağlı olarak karışıklıklar ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda’da diskinize erişim sorunu yaşabilirsiniz.

NOT: Bu tarz hatalar çözüme ulaştırılsa dahi, yedeklerinizi kesinlikle almalısınız.

Nasıl Çözülür ?

Disk hatalarını gidermek için birçok yazılım vardır fakat en sağlıklı yöntem Chkdsk komutunu kullanmaktır. Bu şekilde raw olan diskleri veya dosya yapısı bozuk diskleri kurtarma şansınız vardır.

Başlat / Çalıştır’a cmd yazarak komut satırına giriş yapıyoruz.

Komut satırına giriş yaptıktan sonra aşağıdaki komutlardan herhangi birini veya sadece chkdsk komutunu kullanabilirsiniz.

Görselde örnek olarak C diskini kontrol ediyoruz. D diskinde sorun yaşıyorsanız d olarak komutu yazmanız gerekmektedir.

Örnek komut:

C:

chdsk 

Chkdsk /f c: 
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.
Chkdsk /v c:
Disk denetlendikçe, her dizindeki her dosyanın adını görüntüler.
Chkdsk /r c:
Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.
Chkdsk /x c:
Gerekiyorsa, birimi önce çözmeye zorlar. Sürücüye açık işleyicilerin tümü geçersizdir. /x ayrıca, /f işlevlerini de içerir.
Chkdsk /i c:
Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, dizin girişlerini daha düşük düzeyde denetler.
Chkdsk /c c:
Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, klasör yapısı içinde döngü denetimlerini atlar.
Chkdsk /I Boyut
Yalnızca NTFS ile kullanın. Günlük dosyası boyutunu, yazdığınız boyuta değiştirir. Boyut parametresini atlarsanız, /l geçerli boyutu görüntüler.

Windows üzerinde Denetleme yapmak istediğiniz diske sağ tıklayıp/Özellikler / Araçlar seçeneğine girerek “Şimdi denetle”  seçeneğine tıklayarak işlemi yapabilirsiniz.

İşlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmakta fayda var. Sorun devam ederse sürücünüzde fiziksel sorunlar olabilir. Bu noktada diskinizi değiştirmekten başka çözüm yoktur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan