Yapay Zekânın İş Sektörleri Üzerinde Etkisi

Yapay Zekânın İş Sektörleri Üzerinde Etkisi


Yapay zekanın iş sektörleri üstünde tesiri gelecek seneler içinde daha belirgin bir halde gözlemlenebilece

Yapay zekanın iş sektörleri üstünde tesiri gelecek seneler içinde daha belirgin bir halde gözlemlenebilecek. Meydana getirilen araştırmalar, yapay zeka sebebiyle pek oldukça alanda kişinin işi olmayan kalacağını öngörüyor ve pek oldukça alanda da çalışan kişilerin yeni kabiliyetler kazanmasını mecburi kılıyor. Kısa sürede yapılmış olan bir araştırma sonucuna gore yapay zeka gelişiminden çeşitli iş alanları tamamen negatif etkilenecek ve değişen teknolojinin kazanılmış olduğu bu ivme dünyayı değişik bir noktaya taşıyacak.

Yapay zekanın şu demek oluyor ki robotların iş sektörlerini etkileyeceği kesin fakat bu durumdan her sektör benzer bir halde etkilenmeyecek. Bilhassa bankacılık ve finans sektörü çalışanları ve yapınak çalışanları bu gelişmelerden negatif etkilenecek. Şu sebeple yapay zekanın kabiliyetleri bağlamında, bu sektörde çalışan kişilere oranla daha çok performans gösterecek olan robotlar hizmete sunulacak. Bu durumdan en avantajlı çıkacak olan kişiler ise teknoloji sektörü çalışanları olacak. Yazılım ve programcılık alanında umanlaşan bilişimciler, yapay zekanın gelişiminden oldukça pozitif yönde etkilenecek.

Yapay Zekanın Fabrikalara Tesiri

Üretim faaliyetlerinin gerçekleştiği fabrikalar ve bu sektörde çalışan kişiler, yapay zekanın iş sektörleri üstünde tesiri bağlamında en oldukça ziyanı yaşayacak olan kişiler. Şu sebeple üretimhanelere şu demek oluyor ki fabrikalara yapay zekaların girmesi ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmesi {hiç de} uzak değil. Bir insana gore daha süratli emek verme, kesintisiz şu demek oluyor ki daha uzun süre emek verme özelliği olan yapay zeka robotlar gelecek zamanlarda bu özellikleri sebebiyle insanoğlu yerine daha oldukça tercih edilecek. Üstelik robotların herhangi bir ihtiyacının olmaması da tercih edilme sebepleri içinde yer alacak. Netice olarak yapınak sahipleri bu durumdan avantajlı olarak yaralanabilecekken, yapınak çalışanlarına ise maliyeti ağır olacak. Bu sebeple milyonlarca kişi ya yeni kabiliyetler kazanmak durumunda olacak ya da işsizlik problemi ile karşı karşıya duracak.

Yapay Zekanın Tıp Alanına Tesiri

Yapay zekanın iş sektörleri üstünde tesiri tıp alanında da görüleceğe benziyor. Meydana getirilen araştırmalar, tıp mesleğinde çalışan kişilerin şu demek oluyor ki doktorların da işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Mesela; günümüzde en eleştiri ameliyatlar her hekim tarafınca gerçekleştirilememektedir ve yalnızca kendine güvenen doktorlar bazı ameliyatların sorumluluklarını alabilmektedir. Geliştirilen yapay zeka robotlar, programlanabilir bir özellikte olduğu içim milimetrik manevralar yapabilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Dolayısı ile tıp alanı da yapay zekanın gelişmesinden negatif olarak etkilenebilecek iş alanları arasındaki yerini almaktadır.

Bilişim Teknolojileri Avantajlı Durumda

Yapay zekanın diğer sektörlere olmasıyla birlikte negatif etki etmeyeceği sektörlerden biri bilişim ve teknoloji sektörüdür. Aslına bakarsan bilişimin ve değişen teknolojinin bir sonucu olarak ortaya çıkan yapay zeka, en oldukça bu alanda çalışan uzman kişilere olan gereksinimi artıracağa benziyor. Yapay zekanın iş sektörleri üstünde tesiri en hafifçe olarak görülecek alan olan bu sektörde bilgisayar mühendislerine olan talepte artışın olacağı öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir: Satışları Arttırmanın Yolları

Yorum Yap
0 Yorum yapan