WordPress Sitenizi Hızlandırın

WordPress Sitenizi Hızlandırın


Merhaba Ozengen.com takipçileri. Bildiğiniz gibi WordPress, dünyanın en çok kullanılan kişisel yayın sistemidir. Uzun süreli kullanım, sitenizin database’inin atmasıyla ve ziyaretçi sayınızın artmasıyla birlikte sisteminizde yavaşlıklar ortaya çıkabilir. Database’in artmasıyla birlikte yavaşlık sorununun yanıında birçok hatalarla da karşılaşabilirsiniz. Bugün sizlere WordPress sitenizi optimize etmek ve hızlandırmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Aşağıdaki yöntemler yüksek boyutta verilerin olduğu sitelerde denenerek başarılı sonuçlar alınmış yöntemlerdir.

Sitenizin hitinin artmasıyla birlikte aşağıdaki işlemleri yapmanız şarttır. Sitemizi optimize ederek gereksiz verileri silerek , veritabanımızı optimize edebiliriz.

WordPress önbellek kullanımı

Öncelikle sitenize kesinlikle önbellek (cache) sistemi kurmalısınız. Önbellek ayarlarınızı sitenizin kullanımına göre optimize ederek, belirli verileri önbelleğe yükler ve sitenizdeki kaynak kullanımını oldukça azaltır. Her ziyaretçi için verileri bir kere yükleyerek hem sitenizin daha hızlı çalışmasını hemde daha az kaynak kullanmasını sağlayabiliriz.

Bu konuda kullanabileceğimiz en iyi eklenti tartışmasız W3 Total Cache. Eklentiyi indirmek için tıklayın.

Linke giriş yaparak eklentiyi indiriyoruz. Ya da sitemizde eklentiler menüsüne girerek eklentiyi yükleyebilirsiniz. Eklentiyi indirdikten sonra wp-content klasörünü yazılabilir hale getirin (CHMOD 777)

Eklenti ayarlar kısmına girerek önbelleğe alınacak kısımları seçerek ayarları tamamlayabilirsiniz. Önerdiğimiz ayarlar; Page Caching Method:Disk (Basic), Minify Caching Method: Disk , Database Caching Method: Disk.

WordPress Veritabanı Optimize

Son olarak veritabanımızı optimize ediyoruz. Veritabanızı optimize ederek 40 MB’lık bir veritabanında en az 15 MB’lık bir alan sağlayabilirsiniz.

Wp- Opmize eklentisini indirmek için tıklayın.

Eklentiyi indirip aktifleştirdikten sonra Araçlar seçeneğine girerek optimize sayfasına giriş yapıyoruz. Optimize etmek istediğiniz alanları seçtikten sonra “Optimize et” butonuna basarak işlemi başlatabilirsiniz. İşlemi başlatmadan önce veritabanınızın yedeğini almanızı öneririz.

Daha hızlı bir sistem

Yukardaki 2 işlemi yaptıktan sonra sitenizde farkedilir bir hız artışı yaşayacaksınız. Özellikle sayfanızı hosting‘te barındırıyorsanız kaynak kullanımınız oldukça azalacak ve kaynak kullanımınız düşecektir. Yüksek sayıda ziyaretçi alan siteler için bu işlemi gerçekleştirerek sitenizi hosting’te barındırmaya devam edebilirsiniz. Eklentiler hakkında soru ve yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz. Wpoptimize eklentisi ile database‘inizde ne kadar düşüş yaşadığınızı bizlere iletirseniz işlemi yapacak kullanıcılar için iyi bir referans olacaktır.

Eklenti kullanımıyla ilgili sorun yaşayan  kullanıcılar sorularını bizlere iletebilir. Kolay gelsin arkadaşlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan