WordPress Sitelerde Virüs Nasıl Temizlenir

WordPress Sitelerde Virüs Nasıl Temizlenir


WordPress sitenizde virüs uyarısı mı alıyorsunuz ? Virüsleri temizlemek için birkaç yöntem’i sizlerle paylaşacağız. WordPress, açık ara günümüzün en çok kullanılan altyapısı. Kullanım sayısı arttıkça korsanlar tarafından da hedef haline geliyor. Günde binlerce yeni wordpress site yayına alınıyor ve bu siteler kullanıcılar’a virüs bulaştırmak için korsanlar tarafından iyi bir yöntem gibi görünüyor. Webmaster’lar hem siteleri hemde de kullanıcıların güvenliğini korumak zorundadır.

Virüs bazen, kaynak kodları arasına sıkıştırılmış zararlı kodlar, bazende paylaştığınız bir dosyaya sızarak karşımıza çıkabilir. Virüs yayan bir site arama motorları tarafından tespit edilirse arama sonuçlarında “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor” uyarısı ile kullanıcıları uyarmaya başlar. Gerekli önlemleri almamanız halinde arama sonuçlarından bile çıkarılabilirsiniz.

Peki bu virüsler nasıl temizlenir ?

Öncelikle yapılması gereken virüsün sızdığı sayfaları kontrol etmektir. Genel bir virüs taraması yapmak da oldukça yararlı olacaktır. Bunun için eklenti kullanabilir veya FTP dosyalarınızı indirerek antivirüs yazılımı ile tarayabilirsiniz.

WordPress Antivirus
WordPress için AntiVirus güvenliği sağlar, malware ve istenmeyen eklentilere karşı kullanabileceğiniz güvenli bir araçtır. Manuel olarak tarama yapabilir veya düzenli bir zaman aralığında tarama yapılmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir virüs şüphesinde mail adresinize bildirim alabilirsiniz.

WordPress Firewall 2
WordPress sayfanıza güçlü bir güvenlik duvarı kurmak istiyorsanız bu eklenti gerçekten hoşunuza gidecektir.  Sitenize yapılan saldırıları ve spamları algılayarak durdurabilir.

Bu eklentiler sayesinde sitenizi virüslerden temizleyebilir, ilerleyen zamanlarda sitenize bulaşabilecek olası virüslerden sitenizi koruyabilirsiniz. Eğer tüm işlemleri yapmanıza rağmen virüslerden kurtulamıyorsanız, virüslü sayfa linki bizlere iletmeniz halinde inceleyerek size dönüş yapabiliriz. Kolay gelsin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan