Winrar Şifreleme Nasıl Yapılır

Winrar Şifreleme Nasıl Yapılır


Bilgisayar ve mobil aygıtlarda en çok kullanılan dosya sıkıştırma yazılımı olan Winrar’da şifreleme işlemi nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız. Winrar özellikle iş amaçlı mail gönderimlerinde vs. çok sık kullanılmaktadır. Tek tek dosya gönderimi oldukça uzun bir işlem olduğundan ve dosya boyutlarını düşürme amaçlı kullanılan Winrar’da, bazı durumlarda dosyalarınızın güvenliğini korumak için şifrelemeniz gerekmektedir.

Dosyalarınızı arşivlerken şifreleme için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Winrar dosya nasıl şifrelenir ?

Arşivlemek ve şifrelemek istediğimiz dosyaya sağ tıklayıp “Arşive ekle” seçeneğine tıklıyoruz. Eğer menüyü göremiyorsanız yazılım bilgisayarınızda kurulu olmayabilir.

Gelişmiş” sekmesine tıklayıp “Parola ayarla” seçeneğine tıklayarak açılan ekranda şifremizi belirliyoruz. İşlemleri tamamladıktan sonra tamam’a tıklayarak dosya sıkıştırma işlemini başlatabilirsiniz.

İşlem tamamlandıktan sonra Klasör ismi ile aynı olarak Rar dosyasını görebilirsiniz. Dosyayı açmayı deneyiniz. Şifre ekranını göreceksiniz.

Piyasada birçok Winrar şifre kırıcı program bulunmaktadır. Bu tarz programlar genellikle deneme, yanılma yöntemlerini deneyerek şifreleri kırmaktadır. Bu sebepten , eğer çok gizli bir klasör şifreliyorsanız Harf, rakam, karakter kombinasyonunu mutlaka kullanınız. Winrar hakkında diğer merak edilenler için sitemizde arama yapabilirsiniz. Sorularınızı yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan