Winrar Nasıl Kullanılır

Winrar Nasıl Kullanılır


Popüler dosya sıkıştırma programı Winrar ile dosya sıkıştırma işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız. Winrar ile, RAR, ZIP, CAB, ARJ, LZH, ACE, TAR, GZip, UUE, ISO, BZIP2 ve 7-Zip dosya türlerini açabilirsiniz. Özellikle dosyalarını mail vb. yollarla yüklenmesi gereken durumlarda dosyalarınızı sıkıştırarak daha kolay bir şekilde upload edebilirsiniz.

Dosya sıkıştırma programları arasında en pratik , kullanımı kolay ve en çok tercih edilen yazılım Winrar’dır. Dosya sıkıştırma yazılımları bir bilgisayarda olması gereken programların başında gelmektedir. Burada sadece mail özelliğini verdik fakat birçok alanda kullanılabilir. Yüksek boyuttaki dosyalarınızı da sıkıştırarak boyutlarını düşürebilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır ?

Programın kurulumunu yaptıktan sonra arşivlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp “Arşive ekle” seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan ekranda “Tamam” seçeneğine tıklayarak dosyayı arşivleyebilirsiniz.

Gelişmiş , seçenekler, dosyalar, yedekleme, zaman gibi menüleri kullanarak Winrar’ın gelişmiş özelliklerini kullanabilirsiniz. Gelişmiş ekranından arşivlediğiniz dosyayı şifreleyebilir ve bilgilerinizin güvenliğini arttırabilirsiniz. Arşivlediğiniz dosyanın orjinalini manuel olarak silebilirsiniz ya da “Arşivledikten sonra dosyaları sil” menüsünü işaretlerseniz orjinal dosyanız silinecektir.

Dosya arşivleme işlemini bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Klasörün bulunduğu dizinde arşivlediğiniz dosyanıza ulaşabilirsiniz.

Dosya sıkıştırma yazılımları içinde en kullanışlı yazılım Winrar’dır. Özellikle oyun kullanıcıları için bilgisayarın olmazsa olmaz yazılımlarından biridir. Winrar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizde arama yapabilirsiniz. Programın bilinmeyen yönleri ve farklı özelliklerini tanıttığımız yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan