Windows Sürücü Harfi Nasıl Değiştirilir

Windows Sürücü Harfi Nasıl Değiştirilir


Windows sürücüler’e otomatik olarak harf atar. Windows işletim sistemlerinde sürücü harflerini, aşağıdaki anlatımı uygulayarak değiştirebilirsiniz.

Sürücü harflerini değiştirmeden önce bu sürücülerden çalışan herhangi bir program olmadığından emin olmanız gerekiyor. Aksi taktirde bu yazılımlar çalışmayacaktır. Değişim sırasında herhangi bir hatayla karşılaşırsanız sürücünün kullanımda olmadığıdan emin olun. Son olarak sürücü önyükleme sürücüsü ise bu sürücünün harfini değiştremezsiniz. Bunun haricindeki durumlarda aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Sürücü harfi değiştirme

Masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” seçeneğine sağ tıklayıp “Yönet” seçeneğine giriş yapın.

Solda bulunan menülerden “Disk yönetimi” seçeneğine tıklayın.

İsmini değiştirmek istediğiniz sürücüye sağ tıklayıp “Sürücü harfi ve Yolu değiştir” seçeneğini tıklayın.

Açılan sayfada değiştir seçeneğine tıkladıktan sonra sürücü için belirlemek istediğiniz harfi seçerek tamam’a tıklayabilirsiniz. İşlemden sonra sürücü harfiniz değiştirilmiş olacaktır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi önyükleme modunda çalışan bölümlerin ismini değiştiremezsiniz. Örneğin Windows sistemlerde C: genellikle sistem diskidir. Bunun haricinde X veya Z olan önyükleme alanının’da ismini değiştiremezsiniz. Değiştirmeye çalıştığınız zaman hatayla karşılaşacaksınız.

Microsoft yöntem:

Bir sürücü, disk bölümü veya birimdeki var olan bir sürücü harfini değiştirmek için, şu adımları izleyin: Administrator olarak veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açın.

  • Sırasıyla Başlat’ı, Denetim Masası’nı ve sonra da Performans ve Bakım’ı tıklatın. Yönetim Araçları’nı tıklatın, Bilgisayar Yönetimi’ni çift tıklatın ve soldaki bölmede Disk Yönetimi’ni tıklatın.
  • Sürücü harfi atamak istediğiniz sürücü, disk bölümü, mantıksal sürücü veya birimi sağ tıklatın ve Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir’i tıklatın. Değiştir’i tıklatın.
  • Henüz seçili değilse Şu sürücü harfini ata’yı seçin, kullanmak istediğiniz sürücü harfini tıklatın ve sonra da Tamam’ı tıklatın. Sürücü harfi değişikliğini onaylamanız istendiğinde Evet’i tıklatın.

Belirttiğiniz sürücü, disk bölümü veya birimin sürücü harfi değiştirilir ve yeni sürücü harfi, Disk Yönetimi aracında uygun sürücü, disk bölüm veya birimde görüntülenir.

İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan