Windows Servisleri Durdurma ve Çalıştırma

Windows Servisleri Durdurma ve Çalıştırma


Windows servislerini nasıl durduracağınızı , başlatacağınızı anlatacağız. Öncelikle windows servisler hakkında detaylı bilgi verelim. Windows servisleri, işletim sisteminde arka planda çalışan, kullanıcı ile etkilişimde bulunduğu herhangibir arayüze sahip olmayan, kaynakların izlenmesi, system olaylarının log olarak tutulması, network erişimlerinin izlenmesi, veritabanları üzerindeki transaction’ların izlenmesi, sistem performansına ati bilgilerin toplanması, sistem hatalarının , başarısız program denemelerin  vb. gibi geri plan işlemlerinin takip edilmesinde kullanılan, sisteme kayıt edilmiş , çalıştırılabilir nesnelerdir. Bazı servislerde kurduğunuz bir takım program ya da Windows hizmetlerine göre aktive ediliyorlar.Bu servislerin bir kısmı donanımsal birtakım işlemleri yürütüp donanımınızın sorunsuz çalışmasını sağlarken, bir kısmı da ağ hizmetlerini yerine getiriyor.Genelde ev kullanıcıları ya da ileri seviye bilgisi olmayan kullanıcılar bu servislerin ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi değiller.Dolayısıyla genelde bu kullanıcıların kaynağını bilmedikleri servisleri değiştirmesi , sistemlerinin işleyişi açısından problemler yaratabilir.

Şimdi servisleri nasıl başlatıp, durduracağımıza geçelim.

Servisler’e giriş yapmak için 2 farklı yol vardır. Bilgisayarım’a sağ tıklayıp / Yönet / Hizmetler ve uygulamalar / Hizmetler seçeneğinden ya da başlat / Çalıştır‘a “services.msc” yazarak giriş yapabilirsiniz.

Öncelikle durdurmak veya başlatmak istediğiniz servisi listede bulmanız gerekmektedir. Servisin baş harfini tuşlayarak kolaylıkla erişebilirsiniz.

Servis çalışır durumdaysa sağ tıklayıp “Durdur” diyerek servisi durdurabilir,

Kapalı durumda ise “Başlat” seçeneğine tıklayarak servisi başlatabilirsiniz.

Ayarlarını değiştirdiğiniz servis hakkında detaylı bilginiz yoksa ayarları değiştirmemelisiniz. Denetim masasında yapmış olduğunuz fakat emin olmadığınız birçok ayarları açma ve kapatma için servisleri kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan