Windows mavi ekran hatası nasıl tetiklenir

Windows mavi ekran hatası nasıl tetiklenir


Bildiğiniz gibi, Windows işletim sistemlerinde donanımsal veya yazılımsal bir problem oluştuğu zaman, mavi ekran hatası ile karşılaşırsınız. Windows mavi ekran hatası, BSOD olarak kısatılır. Teknik olarak sistemin durmasına neden olacak bir hata için bu tabir kullanılır. Mavi ekran ile karşılaşmak her zaman bilgisayarın kullanılamayacağı anlamına gelmez. Ayrıca, hemen hemen her durumda, bilgisayarınızı normal şekilde kullanmayı beklemeden önce düzeltilmesi gereken ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir. Windows’ta, kullanıcıların test amacıyla bir çökme senaryosuna izin vermek için tasarlanmış bir özellik vardır. Kayıt defterini kullanarak, mavi ekran hatasını tetikleyebilirsiniz.

Mavi ekran hatası görseli; Windows 95’ten beri neredeyse aynıdır. Koyu mavi bir ekran üzerine beyaz yazılar ile zaman içinde ufak değişikliklere uğramıştır. Eski sürümlere göre Windows 10 işletim sistemlerinde daha sade bir görünüme sahiptir.

Mavi ekran hatası nasıl tetiklenir ?

Klavyenize göre kayıt defterinde aşağıdaki adımları takip edin.

USB klavyelerde;

HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Services > kbdhid > Parametreler

PS/2 Klavyelerde;

HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Services > i8042prt > Parametreler

Yukarıdaki parametreleri takip ederek ekrana sağ tıklayıp yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve CrashOnCtrlScroll olarak isimlendirin. Değere çift tıklayıp 1 girin.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayar açılırken Sağ Ctrl tuşuna basılı tutarak 2 kez scrool lock tuşuna basın. Mavi ekran hatası ile karşılacaksınız. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak normal açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan