Windows Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir

Windows Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir


Merhaba Ozengen.com takipçileri. Bugün sizlere Windows işletim sistemlerinde gereksiz dosyalar nelerdir ? Nasıl temizlenir? konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağız. İşletim sistemleri, uzun bir kullanım sonrası diskte gereksiz dosyalar oluşur ve bu dosyalar zaman içerisinde sisteminizi yavaşlatmaktadır. Kurduğunuz programlar , internet kullanımı hatta internette izlediğiniz videolar sistemin belirli bölgelerine kaydedilerek zaman içerisinde sistemin çalışmasını oldukça etkilemektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için gereksiz dosyaları belli bir zaman aralığında temizlemek gereklidir. Peki bu gereksiz dosyalar hangileri ? bu dosyaları silmek sisteme zarar verir mi ? bu konuda kafanıza takılanlara cevap vermeye çalışalım.

Diskinizi temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows Disk temizliği nasıl yapılır ?

Disk temizliği için Windows’un sunduğu servisleri kullanabilirsiniz. Windows disk temizleme yazılımını açmak için aşağıdaki işlemleri yapabiliriz.

Bilgisayarım‘a girerek temizlemek istediğimiz diske sağ tıklayıp özellikler’e girerek Genel menüsü altında bulunan “Diski temizle” menüsü kullanabilirsiniz. Yada arama bölümüne “Disk temizleme” yazarak açılan menüde temizlemek istediğiniz diski seçerek işlemi yapabilirsiniz.

Windows arama / Disk temizleme ve sürücü seçimi

İşlemleri yaptıktan sonra “Temp” ve “prefetch” klasörlerini manuel olarak temizleyebiliriz. Başlat / Çalıştır‘a girerek;

c://windows/prefetch

c://windows/temp

Yazarak çıkan dosyaları tamamen silin. Bu klasörler sistemde gereksiz dosyaları hafızasında tutmaktadır. Silinmesi sisteme herhangi bir zarar vermeyecektir. Dosyaları temizledikten sonra Disk birleştiriciye giriş yaparak disk birleştirme işlemini yapabilirsiniz. ( Arama kısmına disk birleştirici yazarak işlemi yapabilirsiniz) Temp ve prefetch, bir dosyanın kaydedilmesi sırasında “backup” adı verilen yedek bir dosya oluştururlar. Bu dosyalar düzenli olarak kontrol edilip silinmezlerse, bir süre sonra fazla yer işgal etmeye başlayabilirler. Yedek dosyaların uzantıları “.bak”, “.di”, “.ex”, “.nch”, “.tmp” ve “,wbk” olabilir. Ayrıca bu gibi dosyaların isimlerinde genellikle “~” sembolü bulunmaktadır.

Yukardaki işlemleri mümkün olduğunca basit bir anlatımla anlatmaya çalıştık fakat bunun yerine bir program ile işlemleri yapmak istiyorsanız Wise disk Cleaner Free yazılımını kullanarak işlemi yapabilirsiniz.

Wise Disk Cleaner Free nasıl kullanılır ?

Wise disk cleaner, bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silmenize yarayan oldukça kullanışlı bir programdır. Bilgisayarınızın performansını düşüren gereksiz kayıtları ve yukarda anlattığımız Temp ve Prefecth dosyalarını otomatik olarak temizlemektedir.Programın Türkçe olması kullanımı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Dosyaları tek bir tıklama ile tamamen temizleyebilir ve bilgisayar performansını arttırabilirsiniz.

Programı ücretsiz indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz

Yorum Yap
0 Yorum yapan