“Windows Error Recovery” Hatası Çözümü

“Windows Error Recovery” Hatası Çözümü


Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 sürümlerinde çok sık karşılaşılan “Windows error recovery” ( Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause) ekranı hatasından, aşağıdaki işlemleri yaparak kurtulabilirsiniz. Hatanın çözümü oldukça basittir.

Bu hatayla karşılaşmanızın başlıca sebepleri; Bilgisayarın hazır olmadan kapatılması, elektrik kesintileri , pc darbeler , disk arızaları.  Genellikler bilgisayar hazır olmadan kapatılması en sık karşılaşılan hatalardan biridir. Burada yapmanız gereken işlem oldukça kolaydır.

Start Windows Normally seçeneğini işaretleyin.

1. Bilgisayar her açıldığında otomatik olarak “Launch startup repair (recomemmended” ekranı otomatik olarak seçili gelmektedir. Bu durumda sürekli bilgisayarınız onarma moduna geçip restart etmektedir ve bu bir döngü olarak devam eder.

2. Klavye ok tuşlarını kullanarak “Start Windows Normally” seçeneğini seçip, Windows’un normal modda çalışmasını sağlayın. Eğer donanımsal bir sorun yoksa bilgisayarınız sorunsuz olarak açılacaktır.

Diskinizi onarın.

Eğer yukarda bahsettiğimiz sebeplerden doları diskinizde bir problem oluştuysa, diskimizi onararak sorunu giderebiliriz. Windows’un kullanıcılara sunduğu “Chkdsk” disk onarma komutu ile işlemi yapabiliriz.

1. Launch Startup repair ekranını seçerek “Sistem kurtarma seçenekleri” konsoluna giriş yapıyoruz.

2. Açılan ekranda “Komut istemi” seçerek komut istemi penceresini açıyoruz. Komut İstemi, MS‑DOS (Microsoft Disk İşletim Sistemi) komutlarını ve diğer bilgisayar komutlarını yazmak için giriş noktası sağlayan bir Windows özelliğidir.

Aşağıdaki komutu yazarak enter’a basın. Alternatif olarak chkdsk c: komutunuda kullanabilirsiniz.

Chkdsk /f c: 
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.

Komutu yazdıktan sonra ekranda dosya doğrulama ve işleme penceresini göreceksiniz. Ekrandaki bu yüzdeler tamamlandıktan sonra penceredeki seçeneği kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın. Bu işlemden sonra bilgisayarınız kesinlikle açılacaktır.

Sorun giderilmedi mi ?

Yukardaki işlemleri yapmanıza rağmen bilgisayarınız açılmıyorsa, işletim sisteminiz veya hard diskiniz fiziki olarak hasarlı olabilir. Bunu tespit etmek için sisteminizi yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. Hard diskinizde sorun varsa , büyük ihtimalle Chkdsk işlemini’de tamamlayamayacaktır. Aldığınız hata ekran görüntüsünü bizlerle paylaşırsanız tekrar yardımcı olabiliriz. Ozengen Soru – Cevap adresinden sorularınızı iletebilirsiniz.

Kolay gelsin arkadaşlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan