Windows Disk Dolu Hatası Çözümü

Windows Disk Dolu Hatası Çözümü


Merhaba arkadaşlar. Windows xp, Windows 7 , Windows 8 işletim sistemlerinde disk dolu hatası nasıl giderilir ? Sisteme zarar vermeden Hard Disk’te nasıl yer açılır ? konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Diskinizde yer açmak için sistemi iyi bilmek ve iyi analiz etmek gerek. Bazen programların temp’leri bazende yüklenen yazılımların eklentileri sistemde çok yer kaplayabilir. Bu tarz gereksiz bilgileri temizleyerek diskinizde önemli ölçüde yer açabilirsiniz. Özellikle oyun bilgisayarlarında oyunlar, oldukça fazla yer kaplamaktadır. Bu sebepten, oyunların farklı disk sürücülerine yüklenmesi her zaman daha avantaj sağlamaktadır.

Öncelikle diskimizde yer kaplayan gereksiz dosyaları temizlemeye başlayalım.

Gereksiz dosyalar hangileridir ?

C:WindowsTemp

C:WindowsPrefetch

Yukardaki dosyalar Windows’u geçici dosya sakladığı alanlardır. Buradaki klasörler’e giriş yaparak tamamını silebilirsiniz.Daha sonra Windows disk temizleme özelliğini çalıştırabilirsiniz.

Temizlemek istediğiniz disk’e sağ tıklayıp / özellikler’e giriş yaptıktan sonra Genel sekmesi altında “Disk temizle” seçeneğine tıklayarak otomatik olarak Windows disk temizleyiciyi çalıştırabilirsiniz.

İşlemden sonra Bilgisayarım / Program Ekle Kaldır’a giriş yaparak burada gereksiz ve kullanmadığınız yazılımları kaldırın. Programlar listesinin hemen sağ tarafında bulunan Boyut menüsü altında programların diskinizde kapladığı alanı görebilirsiniz. Özellikle çok fazla yer kaplayan programları kaldırmanız gerekiyor.

Bunlar haricinde Winrar, Winzip gibi dosya sıkıştırma yazılımlarını kullanarak dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz. Bu sayede diskte açılı bir şekilde bulunan dosyaları sıkıştırarak çok fazla disk alanı açabilirsiniz. Sistem diskinde hangi dosyanın çok yer kapladığını görmek istiyorsanız, diski açarak sıralamayı boyut olarak fitreleyebilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan