Windows Admin Yetkisi Nasıl Verilir

Windows Admin Yetkisi Nasıl Verilir


Windows xp , Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde kullanıcılar’a yetki verme işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Windows kullanıcı yönetim ekranı ile birden farklı kullanıcılar oluşturarak , bu kullanıcıları ayrı ayrı yetkilendirebilirsiniz. Kullanıcı grubu, aynı güvenlik haklarına sahip olan kullanıcı hesapları koleksiyonudur. Kullanıcı grupları, bazen güvenlik grupları olarak da adlandırılır. Kullanıcı hesabı, birden fazla grubun üyesi olabilir. En genel iki kullanıcı grubu, standart kullanıcı grubu ve yönetici grubudur, ancak başka gruplar da bulunur. Kullanıcı hesabı, genellikle içinde olduğu kullanıcı grubu ile adlandırılır (örneğin, standart kullanıcı grubundaki bir hesap, standart hesap olarak adlandırılır). Yönetici hesabınız varsa, özel kullanıcı grupları oluşturabilir, bir gruptan diğerine hesap taşıyabilir ve farklı gruplara hesap ekleyebilir veya gruplardan hesap kaldırabilirsiniz. Özel bir kullanıcı grubu oluşturduğunuzda, atanacak hakları seçebilirsiniz.

Mevcut kullanıcılar’a administrator yetkisi vermek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Admin yetkisi nasıl verilir ?

Bilgisayarım’a sağ tıklayıp “Yönet” seçeneğine tıklıyoruz.

Bilgisayar yönetimi ekranında Bilgisayar Yönetimi / Yerel Kullanıcılar ve Gruplar / Gruplar yolunu takip ederek administrators grubuna çift tıklayarak giriş yapıyoruz.

Açılan ekranda admin yetkisi olan hesapları görebilirsiniz. Yeni bir kullanıcı eklemek için “Ekle” seçeneğine tıklayınız.

Yetki vermek istediğiniz kullanıcıyı seçtikten sonra Tamam’a tıklayarak işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Local hesaplarda veya domain üzerinden çalışan bilgisayarlarda bu işlem ile local bir hesap oluşturarak hesaba yetki verebilirsiniz. Özellikle domain’e bağlı bilgisayarlarda, domain’e almadan önce yetkili bir hesap oluşturmak için bu işlemi kullanabilirsiniz.

Yeni kullanıcı grubu oluşturumak için;

  1. Microsoft Yönetim Konsolu’nu açmak için Başlat düğmesini  tıklatıp arama kutusuna mmc yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.‌  Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

  2. Sol bölmede, Yerel Kullanıcılar ve Gruplar‘ı tıklatın.

  3. Gruplar klasörünü çift tıklatın.

  4. Eylem‘i ve ardından Yeni Grup‘u tıklatın.

  5. Bir grup adı ve açıklaması yazın.

  6. Ekle‘yi tıklatın, ardından kullanıcı hesabının adını yazın.

  7. Adları Denetle‘yi tıklatın, ardından Tamam‘ı tıklatın.

  8. Oluştur‘u tıklatın.

Hesap yönetim seçenekleri hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan