Windows 7-8-10 Uzaktan Bilgisayar Nasıl Kapatılır

Windows 7-8-10 Uzaktan Bilgisayar Nasıl Kapatılır


Windows xp , Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde ağdaki bilgisayarları uzaktan kapatmak için aşağıdaki komut’u kullanabilirsiniz. Özel durumlarda bilgisayarı güncellemek, bakım yapmak veya yapılan bir değişiklik sonrası ağdaki tüm bilgisayarları kapatmanız gerekebilir. Bu durumda toplu olarak bilgisayarlara kapatma komutu göndermek oldukça kolaydır. İşlem için aşağıdaki adımları takip edin.

Sırasıyla Başlat’ı, Tüm Programlar’ı, Donatılar’ı ve Komut İstemi’ni tıklatın. Uzaktan Kapat iletişim kutusunu (Shutdown.exe) görüntülemek için shutdown /i yazın.

Bilgisayarlar; seçeneğine kapatmak istediğiniz bilgisayarlar adlarını veya ip adreslerini yazarak ekleyin. Aşağıdaki seçenekten yapılacak eylemi belirleyin.

Eylemin kullanıcılarını uyar” seçeneğini işaretleyerek işlem hakkında kullanıcılara uyarı mesajı gönderebilirsiniz. Bütün ayarları yaptıktan sonra tamam seçeneğine tıklayarak tüm bilgisayarlara komutu gönderebilirsiniz.

 

NOT: Uzaktaki bilgisayara erişebilmek ve kapatmak için yönetici yetkilerine sahip olmanız gereklidir.erişebilir ve aşağıdaki adımları tamamlamak için uzaktan bilgisayarınızı kapatmaya yönetici ayrıcalıkları gerekir.Kapatma Olayı İzleyicisi (Shutdown Event Tracker) bilgileri kaydetmenizı için, uzak bilgisayarda Remote Registry servisi etkin olmalıdır. Komut İstemi’ni açmanın bir başka yöntemi şudur: Başlat’ı tıklatın, Ara kutusunun içini tıklatın, cmd yazın ve ENTER tuşuna basın. Kapanma Olayı İzleyicisi’nin bilgileri kaydetmesi için uzak bilgisayarda Uzak Kayıt Defteri hizmeti etkinleştirilmiş olmalıdır. Bir uzak bilgisayarı kapatmak veya yeniden başlatmak için, uzak bilgisayarda Uzaktan Yönetim ve Windows Yönetim Araçları güvenlik duvarı özel durumları etkin olmalıdır.

Komut satırını kullanarak uzak bilgisayarı yeniden başlatma veya kapatma ve nedenini belgeleme Sırasıyla Başlat’ı, Tüm Programlar’ı, Donatılar’ı ve Komut İstemi’ni tıklatın. shutdown /[r|s] /m BilgisayarAdı /c ” Açıklama ” /d [u|p] <xx>:<yy> yazıp ENTER tuşuna basın

Yorum Yap
0 Yorum yapan