Windows 10 Yükseltme Nasıl Yapılır

Windows 10 Yükseltme Nasıl Yapılır


Microsoft’un 29 Temmuzda kararlı sürümünün yayınlandığı Windows 10 update , yükseltme işlemi nasıl yapılır ? Hangi versiyonlardan otomatik geçiş yapabilirsiniz ? Bu konuda merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız. Birçok kullanıcıda yükseltme rezervasyon bildirimleri görünmeye başladı. Bu bildirim görünen kullanıcılar 1 yıl içinde ücretsiz olarak Windows 10‘a geçiş yapabilecek.

Windows 10 rezervasyon uyarısını görmeyenler aşağıdaki aşamalara dikkat etmelidir.

 

  • Orijinal bir ürün anahtarı kullanılan Windows 7 SP1 veya Windows 8.1 Update işletim sistemlerinden birini kullandığınızdan emin olun.
  • Enterprise sürümlerinde bildirim görünmez.
  • Windows Update bildirimlerine yeni yetenekler ekleyen KB3035583‘in yüklü olduğundan emin olun. Bu paket otomatik güncelleştirme ile de gelir. En güzeli Windows Update üzerinden tüm güncellemeleri yüklemiş olmak.

TManuel olarak ayarları düzenlemek için

Control panel > Task Scheduler > Scheduled Tasks Library > Microsoft > Windows > Setup altındaki gwxtriggers görevini çalıştırın.

Bir diğer yöntem olarak ise KB3035583 güncellemesinin uninstall edilmesi ve ardından Windows Update üzerinden kontrol ederek yeniden yüklenmesi öneriliyor.

Windows 10 Ücretsiz Yükseltme Hakkında Bilgiler

1 Yükseltme gerçekten ücretsizdir ve bu hak 29 Temmuz 2015 tarihinde Windows 10 piyasaya çıktıktan sonraki bir yıl süreyle sunulacaktır. Bu süre içerisinde alt sürüm işletim sisteminizi in-place upgrade yöntemiyle Windows 10’a yükselterek sonraki yıllarda da kullanmaya devam edebileceksiniz.

Kafa karıştıran 1 yıl meselesi ise ücretsiz yükseltme hakkınızı kullanabileceğiniz, yani in-place upgrade işlemini gerçekleştirmeniz gereken süreyi ifade ediyor. İlk 1 yıl içerisinde bir kez Windows 10’a yükselttikten sonra ömür boyu kullanabilirsiniz.

2 Windows 10 olarak çalışan sistemde bir problem yaşanırsa (1. yıl, 2. yıl, 3.yıl, ne zaman olduğu hiç önemli değil) ve bir şekilde yeniden kurmanız gerekirse? Windows 10 hakkınız bakidir. Windows 7.1 veya Windows 8.1 işletim sisteminizi kurup orijinal ürün anahtarıyla aktifleştirdikten sonra üzerine yeniden Windows 10 yükseltmesini yükleyebilirsiniz. Alttaki işletim sistemi aktif olduğu için ücretsiz yükseltme hakkı ile üzerine gelen Windows 10 da otomatik olarak aktif olur. Bu senaryoda Windows 7.1 veya 8.1 ‘i yüklemek, aslında yeniden Windows 10’a ulaşmak için geçici bir ara adımdır.

Bu konudaki bir diğer alternatif yöntem ise şu: İlk 1 yıl içerisinde Windows 10 ücretsiz yükseltme hakkı ile Windows 10’a geçtikten sonra bir problem yaşanırsa ve yeniden kurmanız gerekirse, aynı cihaz üzerine olmak şartıyla temiz bir Windows 10 kurulumu gerçekleştirilebileceksiniz. Yani alt işletim sistemi üzerine in-place upgrade yöntemi sadece ilk yükseltme için gerekli, sonraki seferlerde şart değil, gerekir ise temiz kurulum yapma şansınız var ve bu sırada bir Windows 10 ürün anahtarına ihtiyacınız olmayacak.

Aktive edilmiş ve lisanslı Windows 7.1 veya 8.1 ile çalışan cihazınızı bir kez in-place upgrade ile Windows 10 yükseltirseniz, aynı cihaz üzerine yapılacak sonraki temiz kurulum yüklemeleri için aktivasyon işlemi ürün anahtarına gerek duymadan gerçekleşir. Buradan Windows 10 aktivasyon servisinin cihaz donanımıyla bir ilişkisi olacağı sonucu çıkıyor.

3 Windows 10’a ücretsiz yükseltme seçeneği aşağıdaki işletim sistemlerinden biriyle çalışan cihazlar için sunulacak.

  • Windows 7 SP1
  • Windows 8.1 Update *
  • Windows Phone 8.1

* Windows 8.1 ülkeye özel sürümleri, Windows 8.1 Single Language, Windows 8.1 with Bing için de geçerlidir.

4 Eğer elinizdeki bir mobil cihaz ise, Get Windows 10 uygulamasını görüp rezervasyon yapma şansınız yok. Ama zamanı geldiğinde yükseltme hakkınız OEM, mobil operatör ya da taşıyıcı tarafından sağlanacaktır.

5 Eğer isterseniz bugün yaptığınız rezervasyonu, yükleme öncesindeki herhangi bir zamanda iptal etme şansınız var.

6 Windows 10 ücretsiz yükseltme hakkı kişi başına değil cihaz başınadır. Eğer birden fazla cihazınız ve uygun sürüm işletim sisteminiz varsa, her biri için ayrı ayrı rezervasyon yapmanız gerekir.

7 Rezervasyon ardından herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Windows 10’un kararlı sürümünün 29 Temmuz’da resmen duyurulması ve hemen ardından kullanıma sunulması bekleniyor (yani Ağustos 2015 başı). Bu tarih geldiğinde yine benzer bir bildirim alacaksınız ve ardından talimatları takip ederek ücretsiz yükseltme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

8 Yükseltme yaptığınızda, eski işletim sistemi sürümünüze bağlı olarak Windows 10’un aşağıdaki sürümlerinden birine sahip olacaksınız.

  • “N” ve “KN” sürümleri için üst sürümün yükseltme yöntemi geçerlidir (örneğin Windows 7 Professional N, Windows 10 Pro’ya yükseltilir).
  • Hariç olan bazı sürümler: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT/RT 8.1.
  • Toplu lisanslamadaki Etkin Yazılım Güvencesi müşterileri, bu teklifin dışında Windows 10’a yükseltmek için kurumsal tekliflerden yararlanabilir.

Ozengen.com

Yorum Yap
0 Yorum yapan