Windows 10 yeşil ekran hatası nedir

Windows 10 yeşil ekran hatası nedir


Herkes, Windows bilgisayarlarda bir sorun olduğu zaman ortaya çıkan mavi ekranı (BSOD) mutlaka duymuştur fakat Windows 10’da yeşil hata ekranını daha önce duymuş muydunuz ? Yeşil ekran hatası , sadece Windows 10’un Insider Preview sürümünde karşılaşılan bir hatadır. Mavi ekranla tamamen aynıdır. Normal sürümlerde mavi ekrana sebep olan hatalar Windows önizleme sürümünde yeşil olarak görüntülenir.

PC’nizde yeşil bir hataekranı (GSOD) görüyorsanız, bu, Windows 10’un Insider Preview derlemesini kullandığınızın işaretidir. Sorun, kararsız derlemede bir hata olabilir, ancak daha derin bir sorun da olabilir. PC’nizin donanım veya sürücüleri ile. Windows 10’un kararlı bir sürümüne geri dönene kadar kesin olarak bilemezsiniz.

Windows 10’un Insider Preview derlemesini kullanıyorsanız ve hatayı kendiniz görmek istiyorsanız, bu kayıt defterinde yapacağınız ufak bir değişiklik ile hatayı tetikleyebilirsiniz.

Kayıt defterinde takip edin; HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Services > kbdhid > Parameters

Sağ tıklayıp CrashOnCtrlScroll adında bir DWORD luşturun ve parametreyi 1 olarak belirleyin.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden başladığında, aşağıdaki klavye kısayolunu kullanarak yeşil ekranını tetikleyebilirsiniz:

Sağ Ctrl tuşuna basılı tutun ve iki kere scrool lock tuşuna basın

İşlemden sonra hata tetiklemesi ortaya çıkacağı için “Windows yeşil ekran” hatası ile karşılaşacaksınız. Unutmayın! Hatayı tetikleyebilmek ve görüntüleyebilmek için Windows önizleme sürümünü kullanıyor olmanız gerekmektedir. Normal sürümlerde bu yöntem çalışmaz.

Yeşil ekran hata çözümleri için, öncelikle normal bir Windows 10 sürümüne geçmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan