Windows 10 Şifre Nasıl Sıfırlanır

Windows 10 Şifre Nasıl Sıfırlanır


Windows 10 giriş şifrenizi mi unuttunuz ? Aşağıdaki işlemleri yaparak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda diğer Windows sürümlerinde şifre sıfırlama işlemlerini anlatmıştık fakat Windows 10‘da işlem biraz daha farklı olduğundan resimli anlatım ile konuyu açıklamaya çalışacağız.

Parola sıfırlama işlemi oldukça basit ve kısa süre almaktadır. İşlem sırasında sadece sanal bir işletim sistemine ihtiyacımız var. Boot’lu flash bellek , cd veya harici disk ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem hakkında detaylı bilgi için Hiren boot nasıl hazırlanır isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Windows 10 parola nasıl sıfırlanır ?

1. Bilgisayarımızı önyükleme ile boot edip sanal işletim sisteminden açıyoruz. Bu işlem için Boot’lu herhangi bir yazılımı kullanabilirsiniz.

2. C: Windows System32 yolunu takip ederek sethc.exe dosyasını buluyoruz.

3. sethc.exe dosya adını değiştiriyoruz. Örneğin sethc1.exe olarak değiştirebilirsiniz.

4. Bilgisayar’ımızı yeniden başlatıyoruz. Oturum açma ekranı gelecektir.

5. Oturum açma ekranında 5 kere Shift tuşuna basıyoruz.

6. Komut satırına “net user” yazıp enter’a basıyoruz. Bu komut ile bilgisayarımızdaki tüm kullanıcı hesaplarını görebiliriz.

7. Şifresini değiştirmek istediğimiz hesabı belirledikten sonra “net user user_name new password” komutunu uyguluyoruz. Örneğin net user Ozengen 123456

İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp belirlediğiniz yeni şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemi Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Parola sıfırlamanın en basit ve pratik yoludur. Windows 10 hakkında diğer makalelerimize erişmek için arama menüsünü kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda şifre sıfırlama hakkında farklı yöntemleride sizlere sunacağız. Sorularınızı yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan