Wi-Fi Hotspot nedir

Wi-Fi Hotspot nedir


Hotspot bağlantı noktaları, ofis veya evinizin dışındayken, bilgisayar veya akıllı telefon gibi cihazlarınız için internet erişimi sağlayan, genellikle halka açık alanlarda bulunan erişim noktalarıdır. Etkin hotspot noktaları olarak başlıca hava alanları, oteller, kafeler gibi noktalar örnek verilebilir. Hotspot noktalar gittiğiniz her yerde internet erişimi kurmanızı sağlar.

Hotspot ağlar nasıl bulunur?

Kablosuz donanımlı dizüstü bilgisayarınız, tablet veya akıllı telefon gibi cihazlar, kablosuz bir ağ bulduğu zaman sizi bilgilendirir. Eğer herhangi bir uyarı almıyorsanız kablosuz ayarlarınıza girerek, kablosuz ağları tarayabilirsiniz.

Telefonunuzun mobil internetini, hotspot özelliğini kullanarak diğer cihazlarınızla paylaşabilirsiniz. Kablosuz ayarlarına girerek “Wi-Fi hotspot” seçeneğini aktif ederek belirlediğiniz şifre ile bu ağa giriş yapabilirsiniz.

Wi-Fi ortak erişim noktası şifrelenmiş veya gizlenmişse, ağ bağlantısını bulmak ve doğru bir şekilde kurmak için, genel erişim noktası servis sağlayıcısından güvenlik anahtarı ve ağ adı ( SSID ) bilgilerini almanız gerekir. Bir kablosuz ağı kullanırken, kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz.

Hotspot güvenlik önlemleri

Hotspot noktaları halka açıktır. Bu durum ağa bağlı birçok kişi olduğu anlamına gelir. Zararlı bir yazılım veya bilgisayar korsanı bu ağ kullanıcılarına zarar veren işlemler yapabilir. Bu durumlardan korunmak için ağa bağlanmadan önce bazı güvenlik önlemlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Android veya iPhone telefonunuzu hotspot ağlarda kullanırken antivirüs yazılımlarınızı aktif duruma getirin.
  • Cihazınıza bir VPN yükleyin. Sanal bir özel ağ tüm web trafiğinizi şifreler, bu nedenle saldırıya uğramış olsanız bile verilerinizin okunması imkansızdır.
  • Dizüstü bilgisayarınızda ya da diğer cihazlarda bulunan ortak erişim klasörlerinde dosya paylaşımını kapatın.

Hotspot bağlantı hızları

Ortak bağlantı noktalarında internet bağlantısı genellikle çok yavaştır. Belirli siteler ve servisler için sınırlandırmalar vardır. İnternet kullanımını stabil hale getirmek için birçok ekstra işlemler kapatılabilir. Mümkün olduğunca Hotspot bağlantıları kullanmak yerine, kendi cihazınızın internet bağlantısını paylaşarak, cihazlarızı internete bağlanamanızı öneririz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan