Whatsapp’tan Gelen E-mail Nedir

Whatsapp’tan Gelen E-mail Nedir


Whatsapp son günlerde korsanların ciddi şekilde hedefi olmayı başladı. Özellikle bilgisayarınıza veya telefonunuza kendi yazılımlarını yükletmeye çalışan korsanlar, türlü türlü yollar deneyerek kullanıcıları tuzaklarına düşürmeye çalışıyorlar.

Son zamanlarda kullanıcılar’a aşağıdaki görsele benzer mailler gelmekte. Bu mailde bir sesli mesajınız olduğundan bahsediliyor. Gönderen Whatsapp olarak görünüyor. “You have a voice file” mesajının hemen altında zip uzantılı bir eklenti göreceksiniz.  Mail görünümü ve mesajlar değişiklik gösterebilir fakat genel anlamda eklentide gelen dosyaya tıklamanızı sağlamaya çalışan, mailler gelmektedir.

Yukarıda gelen bağlantıya tıklayıp indirdiğiniz taktirde , bilgisayarınızda bulunan bütün verileri korsanlar ile paylaşmış oluyorsunuz. Virüs , bilgisayarınızdan verileri çalmaya yönelik ve dosyalarınızı Cyrptolocker tarzı şifreleme ile şifreyerek verilerinizin erişilemez hale getirilmesini sağlıyor. Bu tarz virüslü dosyalar Türkcell, Telekom , PTT gibi farklı form ve yöntemler kullanabilir. Bu yüzden gelen eklentilere tıklamadan önce maili dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz.

Sadece Whatsapp değil, yukarıdaki maile benzer bütün maillere dikkat etmenizi öneririz. Hiçbir firma veya kuruluş kullanıcılar’ına bu tarz eklentiler içeren mailler göndermez. Eğer yanlışlıkla bağlantıya tıkladıysanız ve virüs bilgisayarınıza bulaştıysa, hemen internet bağlantınızı keserek bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin. Virüs temizleme hakkında sitemizde arama yaparak birçok yönteme ulaşabilirsiniz. Virüs hakkında soru ve sorunlar için yorum gönderebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan