Whatsapp Sohbetleri Kalıcı Olarak Nasıl Silinir

Whatsapp Sohbetleri Kalıcı Olarak Nasıl Silinir


Whatsapp konuşmalarınızın tamamen silindiğinden emin misiniz ? O kadar da emin olmayın. Whatsapp, kullancığınız mobil işletim sistemine göre farklı yöntemlerle yedeklenmektedir. Normal yollarla sildiğiniz sohbetlere bu yedekler kullanılarak ulaşılabilir. Peki Whatsapp konuşmaları tamamen nasıl silinir ? Bugün Whatsapp konuşmalarınızı tamamen nasıl sileceğinizi ve ulaşılamaz hale nasıl getireceğinizi anlatacağız.

Whatsapp konuşmalarını yedeklerle birlikte silmiş olsanız bile, Whatsapp database dosyası msgstore.db.crypt12 , dosyaları 7 gün tutar. Bunun haricinde telefonunuz herhangi bir Cloud hesabı ile ilişkilendirildiği zaman otomatik olarak yedekleme yapıyor olabilir. Bu durumda konuşmalarınıza ulaşmak isteyen kişiler bu dosyaları kullanarak tüm görüşmelerinizi görebilir. Sohbetleri kalıcı olarak silmek için öncelikle telefonunuza kurulu olan Google , Apple Cloud gibi hesaplarınıza erişiminiz olması gerekiyor. Tüm kontrolleri yaparak , konuşmaları tamamen sildiğimizden emin olmamız gerekiyor. Whatsapp yedekleme bilgilerinizi görmek için Whatsapp-Sohbetler-Sohbet yedeği yolunu takip edebilirsiniz. iPhone telefonlarda Otomatik yedekleme özelliği kapalı durumdaysa, sohbetler yedeklenmeyecektir. Son yedekleme tarihinden de bu bilgiyi görebilirsiniz.

Sohbet yedeği seçeneğinde yedekleme özelliği kapalı olsa dahi, son yedekleme tarihini kontrol edin. Tüm yedeklerlemeleri silmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. Cloud hesabınıza giriş yaparak, yedeklemeleri tarihleri ile birlikte görebilirsiniz. Öncelikle bu klasörleri tamamen silin.

  • https://drive.google.com/drive/backups
  • https://www.icloud.com/#iclouddrive

 

Android tefonlarda Whatsapp database klasöründe geçmiş tarihli konuşma yedekleriniz tutulmaktadır.

Dosya yöneticisi / Dahili depolama birimi ( SD Kart da olabilir / Whatsapp / Database yolunu takip ederek burada bulunan tüm dosyaları sildiğinizden emin olun. Dosya isimlerinden yedekleme yapılan tarih bilgilerini görebilirsiniz.

iPhone, Android veya Windows telefonunuzu bilgisayarınıza taktıysanız bilgisayarınıza da otomatik bir yedek almış olabilir. Özellikle iPhone telefonlarda iPhone backup tool yazılımı ile geçmiş yedekler kurtarılmaktadır. Telefonunuzu tekrar bilgisayara takarak , iTunes vb. bir yazılımla otomatik senkronize edilmiş herhangi bir yedek olmadığından emin olunuz.

Yukardaki tüm kontrolleri yaparak gerekli dosyaları sildiyseniz, Whatsapp konuşma geçmişiniz kesinlikle kurtarılamaz ! Sadece profesyonel bir dosya kurtarma sistemi ile son 7 günlük konuşma geçmişiniz kurtarılabilir fakat bu tarz sistemler de oldukça pahalıdır. Whatsapp hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler için ilgili makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan