WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir?

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir?

Hoş geldiniz, bu yazımızla birlikte size WhatsApp’ta yer alan iki adımlı doğrulama nedir, ne iş yarar göstereceğiz.

Şüphesiz dünyanın en popüler anlık mesajlaşma programı WhatsApp’tır. Öyle ki günde milyonlarca insan bu uygulama üzerinden mesajlaşmakta. Yapılan araştırmalara göre de SMS kullanım oranı da hızla düşmektedir. Bunun nedeni de WhatsApp’tır. Hal böyle olunca internet ortamında yapılan mesajlaşmaların ne kadar güvenli olup olmadığı da yavaş yavaş sorgulanmaya başlandı.

İnternet ortamı güvenli olmayan bir ortamdır ve insanlar özel bilgilerini bu internet ortamında bazı tanıdığı kişilere aktarmaktadır. İnternet korsanları bazı yazılımlarla ve çeşitli yollarla bu bilgilere erişebilirler. İşte bu nedenle ortaya WhatsApp iki adımlı doğrulama sistemi çıktı ve bu sistem sayesinde kişiler arasında yapılan mesajlaşmaların başkaları tarafından görülemez bir hale getirilmesi amaçlanmıştır.  İki adımlı doğrulama sisteminin mantığı çok basittir. 6 haneli bir doğrulama kodu belirtiyorsunuz ve başkası WhatsApp’a eriştiğinde özel mesajlarınızı okuması için bu 6 haneli kodu girmek zorunda kalıyor. Eğer bu kodu unutursanız 7 gün hesaba giremiyorsunuz ve 7 gün sonunda tüm mesajlar siliniyor.

İki Adımlı Doğrulama Nasıl Aktif Edilir?

Eğer programınız güncel ise iki adımlı doğrulama sistemini aktif etmeniz için ayarlardan hesap bölümüne girin ve oradan iki adımlı doğrulama sistemini aktif edin. buradan 6 haneli kod belirledikten sonra mail adresinizi girip sistemi tamamen aktif hale getirebilirsiniz.

İki Adımlı Doğrulama Nasıl İptal Edilir?

Eğer bu özelliği iptal etmek istiyorsanız tekrar aynı yere gelip iki adımlı doğrulama özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özelliği devre dışı bırakmanız durumunda eski düzeyde WhatsApp koruması devreye girecektir.

İki adımlı Doğrulama Kodu Gerekli Mi?

Sürekli olarak telefonunuz elden ele dolaşıyor ve eski mesajlarınızı silmiyorsanız kesinlikle iki adımlı doğrulama kodu gereklidir. İnsanlar psikolojik olarak özel eşyaları karıştırmaya eğilimdir. Kişiliğinden emin olduğunuz bir insan bile farkında olmadan mesajlarınızı okuma eğiliminde bulunabilir. Bu yüzden önleminizi alıp iki adımlı doğrulama sistemini aktif etmeniz son derece gereklidir. Bu iki adımlı doğrulama kodu ile verileriniz daha güvende olacaktır. Telefon başkasının eline geçse bile mesajlarınız asla başkasının eline geçemeyecek.

Ayrıca WhatsApp Görüntülü Konuşma konumuzdan’da görüntülü arama detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan