Whatsapp Hesabıma Başkası Girebilir mi ?

Whatsapp Hesabıma Başkası Girebilir mi ?


Whatsapp güvenlik

Selam Ozengen.com takipçileri. Whatsapp günümüzün en çok kullanılan haberleşme uygulamasıdır. Akıllı telefon kullanım alışkanlıklarını değiştiren, hayatımıza Whatsapp’tan önce , Whatsapp’tan sonra tabirini sokan bu başarılı uygulama hakkında sizlerden birçok sorular alıyoruz ve elimizden geldiğince bütün sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Bugünki konumuz oldukça önemli. Whatsapp hesabıma başkası girebilir mi ? Whatsapp hacklenir mi ? bu soruların cevabını anlaşılır bir şekilde anlatacağız.

Akıllı telefonların yazılımları geliştikçe, dolandırıcılar telefon dünyasına daha da önem vermeye başladı. Her uygulama için farklı taktikler ve yöntemler geliştirerek insanların önemli bilgilerine ulaşmaya çalışan dolandırıcıların listesinin başındaki uygulama, tabi ki Whatsapp. Whatsapp hesabı hacklenir mi sorusuna vereceğimiz cevap kısmen evet olacaktır. Kullanıcıların uyanık olmaması , çok basit yöntemleri farkedememeleri bunun en büyük etkenlerinden biri. Android 2.0 sürümüne kadar birçok açık vardı bu sürümün üstünde olan sistemlerde hesabınıza müdahalesiz giriş yapılması çok zordur.

Korsanların Whatsapp hacklemek için kullandıkları birkaç yöntem var. Bu yöntemlerin tamamında kullanıcıyı yanıtma ve telefonu kısa süreli ele geçirme yapmaları gerekiyor.  Bilinen yöntemler:

  • Zararlı uygulama yüklemeleri

Telefonunuza manuel olarak veya sahte linklere tıklamalar ile yüklenilen bu uygulamalar ile hesabınızda yapılan bütün işlemler takip edilebilir. Şuan bilinen ve en çok kullanılan yöntemdir.

  • Bilinmeyen ağlar üzerinden sızma

Telefonumuzda en çok yaptığımız hatalardan biri de çekim alanımızda şifresiz bir ağ varsa hemen bağlanıyoruz. Şifresiz bırakılan ağlar telefonunuza sızmak için kullanılıyor olabilir. Bundan dolayı şifresiz ve bilinmeyen ağlara bağlanmamanızı öneririz.

Telefon numaranız’a erişim sağlayarak yapılan yönlendirmeler.

Piyasada başkasının Whatsapp hesabını takip etmek için ücretli olaraks atılan birçok uygulama mevcut. Aylık 20-30 dolar‘a satılan bu yazılımlar ile karşınızdaki kişinin Whatsapp’ta yaptığı bütün işlemlere ulaşılabiliyor. Bu yazılımlar’ın kullanılabilmesi için telefonunuza uygulama yüklenmesi şarttır. Bu yüzden telefonunuzu başkalarının erişebileceği alanlarda bırakmamanızı öneririz.

Son zamanlarda numaranıza aktivasyon kodu gönderip, bu kodu ele geçirip işlem yapmaya çalışanlar var. Bu işlemi genellikle çevrenizdeki kişiler yapabilir. “Aktivasyon kodum gelmiyor sana gönderdim söyler misin?” gibi numaralar ile hesabınıza giriş yapabilirler. Bu yüzden telefonunuza  gelen kodları kimseye göndermeyiniz.

Hesabınızı korumanız için yapmanız gerekenler

Bütün yöntemlere baktımız zaman hepsinde hata kullanıcılardan kaynaklanmaktadır. Birkaç kritik noktaya dikkat ettiğimiz sürece hesabınızın ele geçirilme gibi bir riski olmayacaktır.

  • Telefonunuzu şifresiz kesinlikle kullanmayın. Bu şifrenizi kredi kartı şifreniz gibi güvende tutunuz. Gün içinde telefonumuzu biryerde bırakıp işimizi yaptığımız sırada daha güvenli olmasını sağlayabiliriz.
  • Telefonuna bakabilir miyim ? diyen kişilere telefonunuzu verirken dikkatli olun. Zararlı bir yazılımın yüklenmesi iiçin 10-20 sn bile yeterli olacaktır.
  • Bir videoyu , resmi , siteyi, açmaya çalışırken “ xx uygulamayı yüklemeniz gerekiyor tıkla ve yükle” tarzı uyarı mesajlarını kesinlikle dikkate almayın ve bu uygulamarı telefonunuza yüklemeyin.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece Whatsapp hesabınızın veya telefonunuzun hacklenmesi neredeyse imkansızdır. Günümüzde kullandığımız mobile işletim sistemleri oldukça güvenli durumdadır. Bizlere düşen sadece dikkatli olmaktır. Konu hakkında sorularınız için [email protected] adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan