WhatsApp Durum Özelliği Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Durum Özelliği Nasıl Kullanılır?

Merhaba Snapchat’i başından beridir seven dostlar, bugün sizlere WhatsApp’ın yeni gelen güncellemesiyle birlikte ortaya çıkan durum özelliği hakkında akılda olan tüm soruları cevaplayacağız.

Ama öncelikle Facebook ekibinin Snapchat ile oynaması sosyal medya’da çok büyük yankılar oluşturdu ve yeni gelen bu güncellemeye tepkiler yağdı. Bakalım WhatsApp tarafından bu tepkilere bir açıklama gelecek mi yoksa gelmeyecek mi ilerleyen günlerde görebiliriz.

WhatsApp durum özelliği “24 Şubat 2017” tarihinde eklenen 24 saat içerisinde silinen bir “resim, video, gif” paylaşma özelliğidir. Bu sistem ilk olarak Snapchat’te olan bir sistemdi benzeri olarak İnstagram tarafından çalındı diyebiliriz. Çalınan bu sistemde şimdi WhatsApp’a uyarlandı. Kıssadan hisse.. 🙂

WhatsApp Durum Özelliği Nasıl Kullanılır?

WhatsApp’a gelen yeni özelliğin nasıl kullanacağı hakkında sizlere resimli bir şekilde göstereceğiz;

Öncelikle WhatsApp uygulamamızı açıyoruz, daha sonra sol üstte bulunan kamera ikonuna tıklıyoruz. (1)

Tıkladığımızda karşımıza direk olarak kamera açılacaktır, bu alandan isterseniz daha önceden çekmiş olduğunuz fotoğrafları veya videolardan birini seçebilir (2) isterseniz’de yeni fotoğraf veya video çekebilirsiniz. (3)

Çektiğimiz veya seçtiğimiz fotoğraf veya videonun paylaşılmadan önceki ekranında ise “kırpma, simgeler ekleme, yazı yazma ve boyama gibi” özellikler mevcut (4) bu ayarları kendinize göre yaparak en son “Başlık ekleyin…” kısmını girin (5) ve sağda bulunan tik işaretine tıklayarak (6) paylaşım ekranına ulaşacaksınız.

Bu ekrandaki işlemlerimiz bu kadar, şimdi tik işaretine tıkladıktan sonra bu durumun kimlere paylaşılacağı ile ilgili detaylar mevcut, bu ayarları detaylandırmak için sağ üstte bulunan “ayarlar ikonuna tıklıyoruz.” (7)

İkona tıkladıktan sonra açılan ekrandan “durumun kimler ile paylaşılacağını seçebiliyoruz” burada bende şuanda kişilerim de olan herkes bu durumu görebilir (8), ancak durumu görmesini istemediğiniz kişiler ver ise bir alttaki seçenekten onları seçerek silebilirsiniz.

Veya sadece istediğiniz birkaç kişiye paylaşmak istiyorsanız’da “Sadece şu kişilerle paylaş” seçeneğini seçerek paylaşmak istediğiniz kişileri seçin.

Ayarları yaptıktan sonra geri geliyoruz ve “Durumum” alanına tıklayarak paylaşımımızı yapıyoruz. (9)

İnstagram Durum Paylaşma

WhatsApp Durum Ekran Görüntüsü Bildirimi Gidiyor Mu?

WhatsApp durum özelliğinde paylaşılan durumlar’da rahatlıkla ekran görüntüsü alabilirsiniz çünkü Snapchat’te olduğu gibi değildir, WhatsApp’ta herhangi bir ekran görüntüsü bildirimi gitmemektedir.

WhatsApp Durum İzleme

WhatsApp kişilerin durumlarını izlemek için tek yapmanız gereken “Durum” bölümüne gelerek son güncellemeler arasında yer alan yeni paylaşımları izlemek.

Ayrıca izlerken karşı tarafa cevap’ta gönderebilirsiniz.

WhatsApp Durumumu Kimler Görmüş?

WhatsApp durumumu kimler görmüş nasıl görebilirim diyenler için, öncelikle WhatsApp ekranı üzerinden “Durum” bölümüne giriyoruz. (10)

Durum gölümüne giriş yaptıktan sonra en üstte yer alan “Durumum” kısmına tıklıyoruz. (11)

Bu kısıma tıkladıktan sonra paylaşmış olduğumuz durum açılıyoruz ve atta yer alan görüntü ikonundan kimlerin görmüş olduğuna tıklayarak bakabiliyorsunuz. (12)

WhatsApp Durumumu Kimler Görmüş?

WhatsApp Durum Nasıl Silinir?

WhatsApp’ta paylaşmış olduğunuz durumlar zaten 24 saat içerisinde yok olmakta, ama yinede ben süre dolmadan silmek istiyorum diyor iseniz,

Durum ekranına girerek, durumum alanının yanında yer alan “3 noktaya” tıklayın. (13)

Daha sonra karşımıza gelen ekrandan silmek istediğimiz durumumuzun üzerine parmağımız ile basılı tutuyoruz. (14)

En son olarakta yukarıda çıkan “çöp kutusu işaretine tıklayarak (15) karşımıza gelen pencereden “sil” seçeneğine tıklamamız yeterli oluyor.

WhatsApp Durum Nasıl Silinir?

WhatsApp Durum Gizlilik Ayarları

WhastApp durum gizlilik ayarlarını yapmak için “durum” bölümünde yer alan sağ üstteki dikey “3 noktaya” tıklayın. (16)

Çıkan bölümden “Durum gizlilik ayarları” na tıklayın. (17)

Hop gelen ekrandan ise istediğimiz kişilere gözüksün, gözükmesin tüm detayları gizlilik ayarları olarak yapabiliyorsunuz. (18)

WhatsApp Durum Gizlilik Ayarları

WhatsApp Durum Ne Kadar Veri Yer?

WhatsApp durum ne kadar veri harcamış görebilmek için;

WhatsApp > Ayarlar > Veri Kullanımı > Şebeke Kullanımı alanına giriyoruz,

Daha sonra ekranda aşağıya iniyoruz ve durumlar ile alakalı veri kayıtlarına bakıyoruz. (19)

WhatsApp Durum Ne Kadar Veri Yer?

Buradaki verilere bakacak olursak artık “whatsapp bir şey yemiyor abi” diyemeyeceğiz gibi gözüküyor.

(23 durum izlemesi 4,5 mb) – göndermek sıkıntılı değil gibi, izlerken’de videolu paylaşımlar çok mb götürecektir dikkat etmenizde yarar var.

WhatsApp Durum Özelliğini Kapatma

WhatsApp durum özelliğini kapatma gibi bir sistem şuanda mevcut değil. Ama umarız ileride bu güncelleme gelir ve bizde hem oraya bakmayız hemde veri harcamayız. (Lakin böyle bir şey olacağını düşünmüyoruz, adamlar zaten daha fazla uygulamaya baksınlar ve o alandan para kazanmak için yapmışlar.)

WhatsApp Kişilerim Gözükmüyor

Çoğu kişi güncellemeden sonra kişilerinin gözükmediğinden şikayetçi, bu durumun şuanda çözümü yok anca WhatsApp ekibinin bunu dikkate alarak bir sonraki güncellemede getireceğini düşünüyoruz, gelince hem konu üzerinden hemde sosyal medya ağlarımızdan sizlere bildireceğiz.

WhatsApp Durum Nasıl Reklam Verilir?

WhatsApp durum özelliğinin yeni çıkmasından dolayı şuanda herhangi bir reklam verimi açık değil lakin bunun açılması çok süremeyecektir, bizi takipte kalın herhangi bir bilgide hemen sizlere bildireceğiz.

WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

Ah ah eskiden ne güzel whatsapp nasıl para kazanıyor diyenler oluyordu, en eskiden bir yıl ücretli diğer yıllarda 1 dolar gibi bir ücreti vardı daha sonra facebook’un whatsapp’ı satın almasıyla bu ücrettte kalktı.

Lakin bundan sonra bu durum özelliği sayesinde whatsapp reklam yayınlamaya başlayacak ve 1milyar kişinin görmesini hedefleyecek, tabi buradaki reklam ücretleri dudak uçuklatıcı olacağı kesin.

Ayrıca WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir? isimli konumuzuda inceleyerek bize geri dönüşlerinizi bilriebilirsiniz.

WhatsApp durumları hakkında kafanıza takılan bir şey olursa bizimle yorum bölümünden danışabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan