Web Site Güvenliği SEO’yu Nasıl Etkiler?

Web Site Güvenliği SEO’yu Nasıl Etkiler?

Zaman geçtikçe insanlar interneti çok daha akıllıca kullanır hale geldiler.

Online mecranın kullanım oranı gün geçtikte artıyor. Yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Aynı zamanda bu sorunlara karşı çözüm yolları da artıyor.

Birçok insan internette tamamen güvende olduğunu iddia eder. Güvenlik duvarı bulunsun, güvenli görülmeyen sitelere özel bilgiler girmeyin, zor şifreler kullanın vs…

Bunlar zaten önceden beri söylenen klasik önlemler.

Ama bilgisayar korsanları sürekli web sitelere ve kullanıcılara zarar vermeye çalışıyorlar ve umulduğundan daha sessiz ve sabırlıdırlar.

Kişisel verileri kimsenin haberi olmadan ele geçirmek ise onların klasik yetenekleri.

Web site sahipleri olarak web site güvenliği ciddiye alınması gereken bir şeydir. Sebebi sadece tedbirli olup site güvenliğini arttırmak değil aynı zamanda SEO çalışmalarını da doğrudan etkiler ve arama motorları tarafından daha göz önünde bulunursunuz.

Bir web sitesinin teknik olarak altyapısını SEO çalışmalarınızı gözönünde bulundurarak optimize ediyorsanız bu göründüğünden daha kolay olabilir.

Şimdi web site güvenliğinin SEO′ya hangi konularda faydası olduğunu inceleyelim.

Sıralamada HTTPS′nin Önemi

HTTPS protokolü kullanan sitelerde, sitenin barındığı sunucu ile kullanıcı arasında paylaşılan veriler şifrelenir ve başkalarının eline geçmez. Ama normal HTTP üzerinde faaliyet gösteren sitelerde bu güvenlik önlemi bulunmaz. Bu da haliyle siteler için önemli bir güvenlik zaafiyeti meydana getirir.

Dijital pazarlamacıların her biri bilir ki bir web sitesinin organik arama trafiğini arttırması çok önemlidir.

Google′ın da kaliteli bir web sitesinde görmek istediği unsurları farketmek için uzman olmaya gerek yok zaten.

Ancak SEO çalışmaları ile amaçladığımız nihai şey Google′ı memnun etmek değil. Kullanıcılara istediklerini verebilmek ve ihtiyacı olan konuları onlara sunmak. Yani kullanıcıları memnun etmek.

Bu, ziyaretçilerinize en alakalı ve sağlam içerikler sunmak anlamına gelirken aynı zamanda sayfalarınızla, içeriğinizle ve sizle etkileşime girmeleri için onların güvende olduğunu hissettirmekle mümkündür.

Güvenli olmayan bir web sitesi kullanıcıların çevrimiçi güvenliğini riske sokar ve bu da sitenizin SEO değerlerini yokeder.

Sitelerinizin altyapısını ve verilerini güvence altına almak ve kullanıcılara bu izlenimi, güveni verebilmek için sitenizi HTTPS protokolüne geçirmeniz gerekir. Ücretli veya ücretsiz bir SSL sertifikası almanız önemli.

Artık günümüzde popüler olan web sitelerinin hemen hemen hepsi HTTPS protokolü üzerinden yayın yapıyor. Kullanmazlarsa eskide kalmış, kendini güncellemeyen ve güvenliğinden haberi olmayan bir site imajı gstermesine sebeb olur.

Sitelerin çoğunluğunun HTTPS kullanmasının bir sebebi de Google′ın birkaç yıl önce HTTPS′ye geçmenin sıralama kriterleri içerisinde önemli olmasını vurgulamasından ve HTTPS kullanmayan siteleri güvensiz olarak işaretleyeceğini belirtmesinden dolayıdır.

Sitenize önem veriyor ve organik trafiğini arttırma amacıyla SEO çalışmaları yapıyorsanız HTTPS′ye geçmemeniz için herhangi bir sebep yok.

HTTPS′ye geçmek sizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) yükselmenize bir anda etki etmeyebilir ancak geçmeniz için fazlasıyla neden var.

Kara Listeye Alınmamaya Dikkat Edin!

Güvenliği sağlanmayan bir web sitesine sahip olmanız kötü niyetli olduğunuz anlamına gelmez.

Ancak sitenizin güvenliğinin düşük olması, sizi hacker ve spam yapanlara karşı büyük bir risk altında bırakır.

Sizler çaba harcayarak ve SEO çalışmaları yaparak zamanınızı sitenizi yükseltmek ve iyi yerlere getirmek için emek harcıyorsunuz.

Sitenizin yeni yada eski olmasının bir önemi yok. Ne kadar zamandır sitenizi kullanıyorsanız kullanın. İçerikleriniz az yada yok farketmez.

Size ait olanı korumalısınız.

Kimse tüm çalışmalarının kurcalandığını veya darmadağın edildiğini görmek istemez.

Sitenizi güvende tutmak için herhangi bir yönteminiz yoksa emeklerinizi ve sahip olduğunuz her şeyi tehlikeye atarsınız.

Backlink almak yada backlink vermek gibi link inşaası konularında tecrübeniz varsa saygın, otoriter ve güvenilir sitelerden link almak ve link vermenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur.

Malesef bir çok kişi anti SEO ve negatif SEO olarak adlandırılan yöntemleri kullanarak sitelere zarar verebiliyor. Kendi sitelerini sıralamada yükseltmeye çalışıyorlar.

Sitenizin güvenliğine dair koruma önlemleriniz yoksa bu şekilde sitenize link yerleştirerek saldırıya uğrayabilirsiniz.

Bu çok geç olmadan farketmeniz gereken bir sorun.

Birisi sitenizin açığını kullanarak istemediğiniz sitelere bağlantınızı verebilir veya sitenize bağlantılar ekleyebilir. İstemediğiniz sitelerle bir bağınız varmış gibi gözükebilirsiniz. Bu sizi sıralamada aşağı çekebilir ve size geri dönüşü zor olan zararlar verebilir.

Arama motorları bu tip uygulamaları spam olarak ele alır, kurallarını ihlal ettiğinizi düşünebilir ve sitenizi kara listeye ekleyebilir. Sitenizin güvenliğini sağlarsanız ve kontrolünü yaparsanız, bu tür olumsuz durumlara sebep olabilecek bilgisayar korsanlarına karşı sitenizi koruyabilir ve ceza almazsınız.

Siteniz ihlal sonucu kara listeye alındıktan sonra, sorunu ortadan kaldırsanız bile sıralamada eski durumunuza dönmeniz uzun zaman alabilir.

Kullanıcılar Güvenilir Olduğunuzu Bilmeliler

Sitenizi ziyaret eden çoğu kişi, tarayıcıda çıkacak güvenlik uyarılarına karşı tetikte olacaklar ve kendilerini güvende hissetmeyecekler.

Site adresinizde HTTPS protokolünün olmadığını gören ziyaretçiler, vermiş olduğunuz hizmete bağlı olarak sitenizi terk edebilir. Ancak sitenizin güvenli olmadığı ile alakalı doğrudan bildirim alırlarsa vakit kaybetmeden sitenizi büyük olasılıkla terk ederler.

Sayfalarınızın hemen çıkma oranlarının yüksek olması, güvenliğinizin zayıf olduğunun bir işareti olabilir.

Güvenlik sorunlarını sonradan düzeltebilirsiniz ancak siteniz üzerinde birçok kişinin olumsuz deneyim yaşadığını unutmayın. Sitenizin imajını düzeltmeniz ve güven oluşturmanız uzun zaman alabilir.

Sitenizi kullanıcı dostu ve güvenilir hale getirin ve ziyaretçilerin sitenizden ayrılırken olumlu hissetmelerini sağlayın.

İşte bu SEO′nun özüdür.

Sitenize SEO çalışmaları yaparak mükemmeleştirmek için emek veriyorsunuz ve zaman harcıyorsunuz ama neden kullanıcılarınızın güvenliklerine değer verdiğinizi onlara göstermek için aynı özeni göstermiyorsunuz?

Özetle

HTTP’yi HTTPS′ye yönlendirme başta olmak üzere web sitenizi güvenilir hale getirmeniz sitenizin sıralamasına kısa sürede büyük etki göstermese bile SEO çalışmaları için önemli bir fark olacak ve zaman geçtikte yapacağınız çalışmalarınıza büyük bir ivme kazandıracaktır.

Sitenize etki edebilecek ufak bir SEO çalışması bile size olumlu bir geri dönüş sağlayacak.

Dijital pazarlama konularına ilgi duyanlar olarak bizlerin ilk önceliği kullanıcı deneyimini arttırmak. Empati kurun:

1) Bir e-ticaret sitesine girdiniz ve sepetinize almak istediklerinizi eklediniz.

2) Ödeme sayfasına girdiğinizde banka bilgilerinizi girdiniz ve gönderdiniz.

3) Bu esnada sitenin URL adresinde HTTPS protokolünün olmadığın farkettiniz. Kişisel bilgileriniz başkalarının eline geçmiş olabilir mi? Olabilir.

Bu senaryo sizi nasıl ürkütüyorsa, sitenizi kullanan insanların da bu senaryoyu yaşamadığından emin olmalısınız.

Sitenizi kullanan ziyaretçilerinize, sahip olmak istediğiniz deneyimi sunun. Ne pahasına olursa olsun, kullanıcıların verilerini korumak zorundasınız. Bunu kullanıcılarınıza borçlusunuz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan