Usb Girişi Çalışmıyor Sorunu Çözümleri

Usb Girişi Çalışmıyor Sorunu Çözümleri


Laptop veya masaüstü bilgisayarlarda “Usb girişi çalışmama” sorunu çözümlerini sunmaya çalışacağız. Usb girişi sorunlarının birçok nedeni olabilir. Bugün en sık karşılaşılan sorunları ve çözüm yöntemlerini resimli olarak sizlere anlatmaya ve bu sorununuzu çözmeye yardımcı olmaya çalışacağız. Usb soketler bilgisayarımızda oldukça aktif kullandığımız bir giriştir. Birçok taşınabilir aygıtlar ve donanımlar bu soket ile çalışmaktadır.

Windows 7, Windows 8  ve Windows 10 bilgisayarlarda , evrensel seri yol (USB) aygıtlarıyla ilgili çözüm yöntemlerini sırası ile denemelisiniz.

NOT: Yöntemlere geçmeden önce farklı üsb girişlerini mutlaka deneyin ve cihazınızı farklı bir bilgisayarda kontrol ederek çalışır durumda olduğundan emin olun.

1.Çözüm: USB aygıtı için Windows sürücü bulamıyor. Aygıtınızı taktıktan sonra sürücü bulunamıyor hatası alıyorsanız sürücü kaynaklı bir sorun yaşıyorunuz. USB aygıtınızı taktığınızda, Windows otomatik olarak aygıtı tanımlar ve sürücü aratır. Eğer otomatik olarak tanımlanamıyorsa manuel olarak driver yüklemesi yapmanız gerekmektedir.

 

2.Çözüm: Usb aygıtınızı takmanıza rağmen herhangi bir uyarı göremiyorsanız. Başlat düğmesi, Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Aygıt Yöneticisi‘ni tıklatarak “Evrensel Seri veri yolu denetleyicileri” alanını kontrol edin. Burada herhangi bir aygıtta sarı ünlem veya kırmızı uyarı görüyorsanız bu aygıta sağ tıklayıp kaldır diyerek tekrar deneyebilirsiniz. İşlemden sonra driver otomatik yüklenecektir. USB bağlantı noktaları gösteriyorsa, hub’lar ve denetleyiciler çalışmıyorsa, güncelleştirilmiş sürücüleri arayın.

3.Çözüm: USB aygıtı tanınmadı: Bu bilgisayara bağlı olan aygıtlardan biri arızalandı ve Windows bu aygıtı tanımıyor.” hatası alıyorsanız, Usb aygıtınız bozulmuş olabilir veya kablo arızalı olabilir ( Usb hard disk kablosu , yazıcı kablosu vb.) Windows’ta eksik olan diğer önemli güncelleştirmeler nedeniyle donanım veya yazılım sorunları oluşuyor olabilir. Bir USB dış sabit disk sürücüsü ile Windows’un çakışmasına yol açabilecek sorunlar için kişisel bilgisayarınızın güncelleştirilmesi gerekiyor.

4.Çözüm: “Yüksek hızlı olmayan olmayan USB hub’ına yüksek hızlı USB aygıtı takıldı” hatası alıyorsanız bu hata cihazınızın çalışmasını engellememektedir. Hata, yüksek hızlı bir USB 2.0 bağlantısı’na sahip olmanız gerektiğini belirtir ve yukardaki çözüm yöntemlerinden biri ile usb sorununuzu çözebilirsiniz.

Bu işlemler haricinde donanımsal olarak usb portunda sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda yetkili bir servisten destek almanız gerekmektedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan