URL nedir URL açılımı ve örnekler

URL nedir URL açılımı ve örnekler


URL, Türkçe olarak evrensel kaynak bulucu, ingilizce uniform resource locator anlamına gelen, internet üzerinden bir kaynağın adresini bulmaya yarayan bir protokoldür.

Bir URL aşağıdaki bilgileri içerir:

  • Kaynağa erişmek için kullanılan protokol
  • Sunucunun konumu (IP adresine veya etki alanı adına göre)
  • Sunucudaki port numarası (isteğe bağlı)
  • Kaynağın, sunucunun dizin yapısındaki konumu
  • Bir parça tanımlayıcısı (isteğe bağlı)

Evrensel Kaynak Bulucu (URL) veya Web adresi olarak da bilinir. URL, bir tür tek tip kaynak tanımlayıcısıdır (URI). Yaygın olarak pratikte, URI terimi, teknik olarak yanlış olmasına rağmen, URL ile eş anlamlı olarak kullanılmaz. Etki alanı adı, Tekdüzen Kaynak Bulucu anlamına gelen bir URL’nin parçasıdır. Görsel farkı aşağıdaki örnekte görebilirsiniz:

Bilgisayar ağlarının ve sunucuların “birbiriyle haberleşmesi” için, bilgisayarlar IP adresi adı verilen sayı ve harflerden oluşan bir dil kullanır. İnternete bağlanan her cihazın benzersiz bir IP adresi vardır ve şuna benzer:

22.231.113.64 veya 3ffe: 1900: 4545: 3: 200: f8ff: fe21: 67cf

Web’de kolayca gezinmek için, uzun bir IP adresini girmek, bir kullanıcı için kullanışlı veya gerçekçi değildir. Alan adlarının oluşturulmasının nedeni budur. Etki alanı adını IP adresine “takma ad” olarak kabul edebilirsiniz. URL, bir tarayıcıyı web sayfası adı verilen çevrimiçi bir sayfaya çevrimiçi yönlendirmek için tam bir adres, etki alanı adını diğer ayrıntılı bilgileri içerir. Aslında, bir dizi yol göstericidir ve her web sayfasının kendine özgü bir yönü vardır. Çok fazla teknik konu içermeden URL’nin en kısa açıklaması budur.

Günümüzde bilgisayar kullanımında en yaygın kullanılan kavramlardan biri olan URL’ler, ilgilendiğiniz kaynakları bulmak için tasarlanmış metin dizeleridir. Büyük olasılıkla internette belirli bir web sitesini, URL’leri ararken Belirli bir bilgisayar ağındaki herhangi bir kaynağı bulmak için kullanılabilir. Yaygın olarak ele alındıklarından, URL tasarımı, kullanıcı deneyimini etkilemenin bir yoludur. URL’nizi mümkün olduğunca bilgilendirici ve kullanımı kolay hale getirecek şekilde tasarlamaya zaman ayırarak, kaynaklarınız için daha fazla sayfa görüntüleme sağlarsınız. Fakat güümüzde arama motorlarının gelişmesiyle birlikte, kullanıdı deneyiminde URL’ler eski önemini yitirdi. Artık arama motorları ile yapılan yönlendirmeler sayesinde, kullanıcılar hiçbir sitenin URL bilgisi ile ilgilenmemektedir.

URL nedir? Sorusu hakkında daha detaylı bilgi için yorum gönderebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan