Uçtan uca şifreleme nedir

Uçtan uca şifreleme nedir


Uçtan uca şifreleme, (End-to-end encryption) çevrimiçi olarak özel ve güvenli yazışma kurmanın en güvenli yoludur. İleti dizisinin her iki ucundaki iletileri şifreleyerek uçtan uca şifreleme, dışarıdan üçüncü kişilerin bu detayları okumasını engeller. Günümüzde en oldukça kullanılan mesajlaşma uygulamalarından Whatsapp, uçtan uca şifreleme kullanmaktadır.

Reklamlar

Whatsapp konuşmalarında “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır.” ifadesini görebilirsiniz.

Uçtan uca şifreleme (E2EE) bilgileri

Birisine e-posta veya ileti göndermek için E2EE kullandığınızda, ağı izleyen hiç kimse (bilgisayar korsanları, hükümet) mesajınızın içeriğini göremez. Mesela, Gmail veya Hotmail benzer biçimde E2EE sağlamayan bir hizmeti kullanarak e-posta gönderip aldığınızda şirket, iletilerinizin içeriğine erişebilir. E2EE, servis sağlayıcı aslına bakarsak gizyazı çözme anahtarına sahip olmadığından bu olasılığı ortadan kaldırır. Bundan dolayı, E2EE standart şifrelemeden oldukça daha güçlüdür.

Reklamlar

Uçtan uca şifreleme iyi mi çalışır?

Uçtan uca şifreleme kullanan bir serviste ileti attığınızda, bu ileti sunucuda matematiksel olarak ilişkili iki şifreleme anahtarı kullanarak şifrelenir. Attığınız ileti şifreli metin olarak adlandırılan bir işleme dönüşür.

Uçtan uca şifreleme hizmetlerinin avantajları

  • Verilerinizi saldırılara karşı korur. E2EE, daha az tarafın şifrelenmemiş verilerinize erişebileceği anlamına gelir. Bilgisayar korsanları verilerinizin depolandığı sunucuları tehlikeye atsa bile, gizyazı çözme anahtarlarına sahip olmadıkları için verilerinizin içeriğini göremezler.
  • Verilerinizi gizli saklı meblağ. Gmail kullanıyorsanız Google, e-postalarınıza eklediğiniz tüm detaylı detayları bilebilir ve e-postalarınızı silseniz bile kaydedebilir. E2EE, mesajlarınızı bir tek alıcının okuduğundan güvenli olmanızı sağlar.
  • Gizlilik hakları. Her insanın gizlilik hakkı vardır. E2EE, özgür konuşmayı korur.

Netice olarak; Bu güvenlik sistemini kullanan servisler, geçirme edilen veya gizlenen bu şifreli veriyi çözemeyeceği için, sözgelişi uçtan uca şifreleme kullanan firmalar, kullanıcılarının mesajlarını yetkililer ile paylaşamaz.

Reklamlar

Yorum Yap
0 Yorum yapan