Twitter Hesabını Google Aramasından Nasıl Gizlerim

Twitter Hesabını Google Aramasından Nasıl Gizlerim


Twitter hesabınızı, Google aramalarından ve diğer arama motorlarından nasıl gizleyebileceğinizi anlatacağız. Twitter’da diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi hesabı aramalardan gizleme seçeneği yoktur malesef. Facebook gibi platformlarda aramalarda ismim gizlensin seçeneğini işaretlediğiniz zaman ,  hesabınız kesinlikle aramalarda listelenmez fakat Twitter böyle br seçenek sunmuyor. Bu yüzden farklı bir yöntem ile bu işlemi yapmaya çalışacağız.

Twitter, dünya genelinde oldukça yüksek bir kullanıma sahip olduğu için, arama motorlarındada yüksek bir aranma kalitesine sahiptir. Bu sebeple herkese açık gönderileriniz, profil isminiz veya Tweetinizin içindeki kelimelere bağlı olarak arama sonuçlarında listelenir. Eğer bu durumdan rahatsız oluyorsanız , arama sonuçlarından profilinizi kaldıracak birkaç farklı yöntem vardır.

Korumalı Tweetler üçüncü parti arama motorlarında (Google arama ya da Bing gibi) görünmez. Bu yüzden hesabınızı koruma alabilirsiniz. Korumalı Tweetleriniz yalnızca siz ve takipçileriniz tarafından Twitter’da aranabilir.

Ayarlar / Gizlilik seçeneğine giriş yaparak “Twitter gizliliği” seçeneğini aktif hale getirerek hesabınızı korumaya alabilirsiniz. Tweetler Twitter’da artık herkese açık olmayacak veya Twitter arama sonuçlarında herkese açık olarak görünmeyecektir.

Bir diğer yöntem de görünür adınızı veya kullanıcı adını değiştirmek olabilir.

  1. Hesabınıza giriş yapın ya da Twitter uygulamanızı (iOS veya Android) açın.
  2. Profil sayfanıza gidin.
  3. Profili düzenle butonuna tıklayarak veya dokunarak aşağıdakileri değiştirebilirsiniz:
    • Profil adınızı değiştirin.

Çok popüler bir arama kelimesine sahip bir kullanıcı adınız varsa , aramalarda daha fazla listelenebilirsiniz. Görünür adınızı değiştirerek bu kelimelerin arama sonuçlarından isminizi silebilirsiniz.

Bu işlemleri yapmak istemiyor fakat arama sonuçlarından da isminizi kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Google’a içerik kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

  1. Google’ın dizininden kaldırılmasını istediğiniz Twitter URL’sini (örneğin: twitter.com/#!/[kullanıcı adı]/status/12345678) kopyalayın.
  2. Bu sayfaya gidin.
  3. Kaldırılmasını istediğiniz Twitter URL’sini yapıştırın.
  4. İsteğinizi gönderin.

İstek ortalama 15 gün içinde değerlendirilecektir. Bir içeriğin arama sonuçlarından silinmesi yaklaşık 1 haftayı bulmaktadır. İşlem hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan