Twitter Geliştirici (Developer) Hesabı Açma – Güncel 2020

Twitter Geliştirici (Developer) Hesabı Açma – Güncel 2020

Bu yazıda püf noktaları ile birlikte twitter geliştirici hesabının nasıl açılacağını göreceksiniz.

Onaylanmış twitter developer hesabı üzerinden twitter api key alma işlemi yapılabilir, api oluşturarak son tweetleri çekme, kullanıcı adına tweet atma veya twitter ile giriş yap (login) uygulaması gibi twitter üzerinde çalışabilecek çeşitli uygulamalar yapılabilir ve kullanıcının onayladığı birçok bilgiler çekilebilir.

Twitter’da uygulama oluşturmak için öncelikle twitterde bir hesap açmış ve onaylanmış twitter geliştirici hesabına sahip olmamız gerekiyor. Bunun için ilk olarak Developer Twitter sitesine giriş yapalım. Menüler>Apps sayfasına giriş yapalım.

Create an app butonuna tıklayalım. Eğer onaylı bir twitter developer hesabımız yok ise karşımıza şöyle bir pencere açılacak.

Apply
butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfadan twitter developer
hesabımızın amacını belirtmemiz gerekiyor. Hangi amaçla
kullanacaksak o seçeneği seçelim.

Not: Hesap onaylarken tutarlı bilgiler vermemiz bizim faydamıza olacaktır. Aksi takdirde onaylanmayıp hesabınız engellenebilir. Ben ilk onaylama girişimimde tutarlı yazdığımı zannettiğim halde onaylanmadıydı ve ikinci bir fırsat dahi vermeden hesabı engellemişlerdi 🙂 Bu yüzden ayrı bir hesabım üzerinden twitter geliştirici hesabı açmak zorunda kaldım.

Exploring the API veya Teaching seçeneklerinden birini seçtiydim ve devam ettim. Sıradaki sayfada bu senmisin diye soruyor. İstenen bilgileri girelim ve devam edelim.

Sıradaki açılan sayfada hesabımız üzerinden açacağımız uygulamaları hangi amaç doğrultusunda kullanacağımız, hangi verileri edineceğimiz ve bu verileri ne için kullanacağımız ile ilgili bilgiler girmemiz gerekiyor.

Burada ezbere ve sıradan yazılar yazmayın. En önemli kısım burası. Burada detaylı, özgün ve düzgün bir yazı yazmanız gerekiyor. Yoksa sizi bekletebilirler ve yukarıda dediğim olumsuz durumlar olabilir.

Örnek vereyim. Ben bu işlemleri akşam yaptım ve ertesi gün sabah twitter developer hesabım onaylanmıştı. Yani detaydan çekinmeyin ancak boş konularda yazmayın.

Gerekli bilgileri yazdıktan sonra devam edelim ve onaylama işlemini bitirelim. Karşımıza şöyle bir ekran gelecek.

Şimdi normal twitter hesabımızda kayıtlı email adresine onaylama maili gönderilecek. Bu mail adresinde bulunan linke tıklayalım.

Artık twitter geliştirici hesabının onaylanması için yapılacak işlemler bitti. Şimdi twitterden gelen mailleri izlemek ve onaylanmasını beklemek kalıyor. Hesabınız onaylandı ise aşağıdaki gibi bir mailin size ulaşmış olması gerekiyor.

Evet, yukarıdaki talimatları yaptıysanız muhtemelen benim gibi başarılı bir şekilde twitter geliştirici hesabını oluşturmuş olacaksınız.

Buradan sonrası Apps sayfasına giriş yapmak ve Create an app butonuna tıklayarak oluşturmak istediğiniz uygulama ile ilgili gerekli bilgileri gireceğiniz ekranı açmak olacak.

Uygulama ismi, site url adresi gibi twitter application bilgilerini girip uygulama oluşturabiliriz. Twitter login uygulaması gibi uygulamalar oluşturabilir ve belirtilen site üzerinde aktif edebiliriz.

Uygulamaları spam gibi kurallara aykırı şekilde kullanacaksanız hesabınızın kapanabileceğini unutmayın. Twitter developer hesabı açamayıp forumlarda hesap isteme durumlarına düşülebilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Yorum Yap
0 Yorum yapan