TP-Link Modemlerde Site Nasıl Engellenir

TP-Link Modemlerde Site Nasıl Engellenir


Tp link modemlerde  website engelleme nasıl yapılır ? Modem üzerinden dilediğiniz siteye girişi engelleyerek, ağınızda olan tüm cihazların bu sitelere giriş yapmasını engelleyebilirsiniz. Site engellemenin birçok farklı yöntemi vardır fakat en kullanışlı olan, kullandığınız router üzeriden bu işlemi yapmaktır. Diğer engelleme yollarını kullandığınız zaman tüm cihazlar üzerinden işlem yapmanız gerekecektir ve küçük bir sistem açığında bile diğer cihazlar kolaylıkla bu sitelere giriş yapabilir.

Aşağıda anlattığımız resimli anlatımı uygulayarak site engelleme yaptığınızda bu sitelere giriş yapılması imkansızdır. Modem yönetim şifrenizi sizden başka kimse bilmiyorsa , haberiniz olmadan kimse bu sitelere giriş yapamaz. Tüm modemlerde URL engelleme özelliği vardır. İlerleyen yazılarımızda hepsini resimli olarak sizlere sunacağız. TP-Link modemlerde aşağıdaki işlemleri adım adım takip ediniz.

TP-Link modemlerde site engelleme nasıl yapılır ?

192.168.1.1 adresini adres çubuğuna girerek modem arayüz sayfasına giriş yapıyoruz. Varsayılan yöneticisi şifresi ; admin – admin 

Eğer bu şifre ile giriş yapamıyorsanız modemi resetlemeniz gerekebilir. Alternatif olarak admin-ttnet , admin-superonline, password-password şifrelerini deneyebilirsiniz.

Arayüze giriş yaptıktan sonra Gelişmiş yükleme / Firewall ( Advanced setup ) seçeneğine girerek, Güvenlik duvarını açık duruma getiriyoruz.

Erişim Yönetimi / Filtre / Url filtre (Access management / filter / url filter) seçeneklerini takip edin.

Modem arayüzünde 12’e kadar siteyi engelleyebilirsiniz. Engellemek istediğiniz sitenin adresini bu alana girin. Site adresini www.engellenensite.com şeklinde yazmanız gerekmektedir.

Ayarları tamamladıktan sonra aşağıda bulunan Kaydet seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İşlemi tamamladıktan sonra siteye giriş yapmak istediğiniz zaman sitenin açılmadığını göreceksiniz. Sistemin malesef şöyle bir açığı var. Engellemeler modem tarafından Http:// olarak yapılmaktadır bu yüzden Https:// sitelere erişime izin vermektedir. Tüm modem firmware versiyonlarında bu hata olduğundan bu konuda herhangi bir çözüm yöntemi yoktur. İşlem hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan