Telegram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Telegram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Telegram, sohbetleri şifreleyerek ve özellik bakımından diğer sohbet uygulamalarına göre daha sağlam bir mesajlaşma uygulaması olarak görünmektedir. Ancak yeni bir mesajlaşma uygulamasına geçmek isteyen kullanıcılar var ise bu ilerlemede Telegram hesap silme en iyi durum olacaktır.

Maalesef ki Telegram hesabı silme mobil uygulama ayarlar üzerinden direk olarak bizlere sunulmuyor. Bunun için 2 seçenek ortaya çıkartan uygulamada isterseniz hesabınızı belirli bir süre devre dışı bırakabilir veya Telegram hesabınızı tamamen silebilirsiniz. Eğer hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız adım adım kılavuzu takip etmeye başlayın.

Kullanıcılar Telegram Hesabını Neden Silmek İstiyorlar?

Telegram birden fazla özelliğe sahip olsa da, bazı kullanıcılar Telegram hesap silme işlemini uygulamak isteyebilirler, bunun birden fazla nedeni olabilir. İşte o nedenlerden bazıları şunlar;

1- Telegram Yerine Farklı Bir Uygulama Tercih Etmek

Telegram uygulaması kullanıcılar için en iyi mesajlaşma aracı olmaktan çıkmış olabilir. Yaşadığı yere göre farklı bir mesajlaşma uygulamasına geçmek isteyen kullanıcılar olabilmekte.

2- Arkadaşlarınız Telegram’dan Ayrılıyorsa

Eğer kullanıcının arkadaşları Telegram uygulamasından vazgeçerek farklı bir uygulamaya geçiş yapıyorsa bu durumda o kullanıcıda hesabını kapatmak isteyebilmektedir.

3- Telegram Politikalarının Endişe Vericiliği

Kullanıcı Telegram politikalarından endişe ediyor ise uygulamadan tamamen vazgeçebilir. Çünkü uygulama içerisinde mesajlarının güvenliğinden emin olmak isteyen kullanıcı politikaları incelediğinde şüphe duyuyor mu detaylı olarak bilmek ister.

Telegram Hesabı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Telegram varsayılan olarak altı ay botunca etkin olmadığı durumda hesabınızı silmektedir. Bunun yanında sizlerde bu ayarı değiştirerek sürenin kısalığını veya uzunluğunu ayarlayabilmektesiniz. İsterseniz altı ay sonrasında isterseniz üç ay veya bir yıl olarak ayarlama sağlayabilirsiniz.

telegram hesabı devre dışı bırakma

Bu ayarı değiştirmek isteyen kullanıcılar için kendi kendine imha etme seçeneği ile birlikte değişiklik sağlanmakta. Bunun için uygulamaysa giriş yaparak ayarlar kısmından Gizlilik ve Güvenlik bölümünü seçin. Çıkan sayfadan ise “Gelişmiş” bölümüne tıklayın.

Bu alanda Hesabımı Sil butonuna tıklayın ve imha etme özelliğinin süresini buradan kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Eğer hesabınızı aynı gün devre dışı bırakmak istiyorsanız bunun için bir seçenek bulunmamakta. Belirtilen süreler içerisinde uygulamayı hiç kullanmamız durumunda hesabınız devre dışı bırakılmaktadır.

Telegram Hesap Nasıl Silinir?

Telegram hesabınızı silmek mi istiyorsunuz? Silme işlemi için aşağıdaki yöntemi kullanmanız gerekmektedir. Bu yöntem ile birlikte sizlerde aynı gün içerisinde tamamen uygulama verileriyle birlikte Telegram hesap silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

telegram hesap kapatma

Telegram hesabını silmek isteyen kullanıcılar My Telegram Web Portal bölümüne giriş yaparak oturum açmaları gerekmektedir. Çıkan ekranda Hesabı Sil bağlantısına tıklayın ve çıkan metin kutusunda ayrılma nedenini yazarak Hesabımı Sil butonuna tıklayın. Evet seçeneğini seçerek hesap silme işlemini kalıcı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Telegram Hesap Sildikten Sonra Ne Olur?

Telegram hesap silme işleminden önce bilmeniz gereken bilgiler şu şekildedir.

  • Hesabını silen kullanıcının mesajları ve verilerinin tamamen silindiğini ve yeniden alınamayacağı belirtilmekte.
  • Eğer oluşturduğunuz kanal veya bir grup var ise çalışmaya devam eder. Ancak tek yönetici siz iseniz Telegram rastgele farklı bir kullanıcıyı yönetici yapmaktadır.
  • Hesabını silen kullanıcı birkaç gün boyunca tekrardan hesap açmaya çalışırsa Telegram buna izin vermemektedir.

Telegram Hesabını Silmeden Önce Verileri Nasıl Dışa Aktarabilirim?

Telegram hesap silmeden önce içerisindeki mesajları, grupları veya diğer verilerinizi aktarmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Telegram bilgisayar uygulamasını yükleyerek hesabınızı açın. Uygulama içerisinde bulunan sağ üst köşedeki üç çizgi çubuğunu kullanarak Ayarlar bölümüne giriş yapın. Ayarlar içerisinden Telegram Verilerini Dışa Aktar seçeneğine tıklayın.

telegram verileri dışa aktarma

Dışa aktarma seçenekleri arasından istediğiniz sadece sohbetler mi yoksa diğer kanallar ve fotoğraflar ile videolar dahil olacak mı detaylı olarak seçim yapabilirisiniz. Hatta gönderdiğiniz çıkartmaları bile bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

Dışa aktar butonuna tıkladıktan sonra Telegram birkaç dakika sonra işlemi tamamlayarak sonuçlandıracaktır. Sizlerde verilerinizi görmek için Verilerimi Göster seçeneğine tıklayarak inceleyin veya bilgisayarınıza indirin.

Telegram Benzeri Uygulamalar Nedir?

Telegram, birçok alanda kullanılan bir mesajlaşma platformudur. Sizde Telegram uygulamasından çıkmaya karar verdiyseniz bunun için aşağıda bulunan benzer uygulamalara da göz atabilirsiniz.

  • WhatsApp
  • Signal
  • Facebook Messenger
  • Line
  • WeChat
  • Skype
  • Viber

Bu yazı ilginizi çekebilir! Whatsapp Web Hesabını Nereden Kapatabilirim?

Yorum Yap
0 Yorum yapan