Telefonum Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü

Telefonum Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü


Android ve iOs telefonlarda kullanıcıların çok sık karşılaştığı bir sorunun çözüm yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. Telefonum kendiliğinden kapanıyor. Telefonum kendiliğinden yeniden başlıyor gibi birçok sorun ile karşılaşmaktayız. Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte ,  cihazların donanım gelişimleri oldukça artmaya başladı ve neredeyse bilgisayarda karşılaştığımız bütün sorunlar telefonlarımızda’da karşımıza çıkmaya başladı. Bu tarz sorunları 2 farklı kategori altında incelemek gerekiyor. Bu sorunların bazıları “Yazılımsal” bazıları ise “Donanımsal” sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Öncelikle cihazınızın hangi durumlarda kapandığını tespit etmeniz, sorunu çözmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Genellikle donanımsal sorunlarda, cihaza küçük bir darbe bile olsa cihaz kapanmaktadır. Yazılımsal sorunlarda ise herhangi bir yazılımı açarken veya yazılım kurarken bu tarz sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Sorunu nasıl çözerim ?

Telefon kapanmalarına neden olan temel birkaç konuyu tek tek ele almaya çalışacağız. Adımları takip ederek çözümü bulabilirsiniz.

Bataryanızı kontrol edin

Kapanma sorunlarının birçoğu batarya’nızdan kaynaklanmaktadır. Batarya arızalarında cihazınızın kapanma ve restart etme gibi sorunları olabilir.

Bataryanızı değiştirme şansınız varsa değiştirip deneyin eğer yoksa bataryanızda bulunan temassızlık sorunlarını gidermek için , cihaz ve batarya arasına küçük bir kağıt sıkıştırmayı deneyebilirsiniz. Bataryanın takıldığı alana tam olarak oturduğuna ve herhangi bir oynama olmadığına dikkat etin.

İşletim sisteminizi güncelleyin – Uygulama kontrol

Android veya ios telefonunuzun yazılım versiyonunu sürekli olarak güncel tutmaya özen gösterin. Yeni çıkan yazılımlar , birçok sorun ve hataların giderilmesi için oldukça önemlidir. Cihazınızın işletim sistemini son sürüme güncelleyin. Ayrıca uygulamaların otomatik güncellenmesi cihazınızın kapanmasına neden labilir.

Uygulamaların otomatik güncelleme özelliğini kapatın ve tekrar deneyin.

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün

En son denemeniz gereken çözüm yöntemi cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Cihazı fabrika ayarlarına döndürdükten sonra kesinlikle herhangi bir uygulama yüklemeyiniz. Eğer cihazınızda kapanma sorunu giderildiyse uygulamaları tek tek yükleyerek sorunu yaşatan yazılımı tespit edebilirsiniz. Fabrika ayarlarına nasıl yüklerim diyen kullanıcılar sitemizde telefon modelini yazarak arama yapabilir ,ilgili konulara ulaşabilir.

Eğer bu işlemleri yaparak sorunu gideremediyseniz cihazınızda donanımsal bir sorun olduğu anlamına geliyor. Bu durumda telefonunuzu yetkili servise vermeniz gerekiyor. Servise verirken arıza tanımını mümkün olduğunca net ve ayrıntılı olarak vermeye özen gösterin. Bu tarz sorunlar tespiti ve onarımı zor sorunlar olduğundan işinizi garantiye almanız gerekmektedir. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan