Telefonum Dinleniyor mu Nasıl Anlarım

Telefonum Dinleniyor mu Nasıl Anlarım


Merhaba Ozengen.com takipçileri. Daha önceki yazılarımızda “Telefon nasıl dinlenir ?” konusunda sizlere bilgi vermiştik. İlgili makalemize sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Telefon dinleme konusunda internette birbirinden farklı birçok yazı bulunmakta. Bugün sizlere telefonum dinleniyor mu nasıl anlarım konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Telefon dinleme konuları ülkemizde sürekli gündemde olan bir konudur. Telefonum dinleniyor mu konusunda o kadar çok efsaneler var ki , tabiki bunların birçoğu gerçeği yansıtmamaktadır. Her telefon dinleme yöntemini anlamak mümkün değil fakat temel olarak telefon dinlemelerinin nasıl yapıldığını ve bunu engellemek için kritik işlemleri sizlerle paylaşacağız.

Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte casus yazılımlar oldukça çoğaldı. Artık telefon dinleme haricinde telefonunuzda birçok yasa dışı işlem yapılması daha kolay hale geldi. Korsanlar casus yazılımları kullanarak Telefon dinleme, mail kontrolü, internet kullanım raporu, kişisel şifreler, banka şifreleri, nokta tespiti, telefon kamera erişimi gibi sayısız işlemi sizden habersiz gerçekleştirebilirler. Bu tarz yazılımlar piyasada kolaylıkla temin edilebilir durumda olması nedeniyle oldukça tehlikelidir.

Telefonun dinlendiğini nasıl anlarım ?

  1. Piyasada bulunan casus yazılımların birçoğu en azından Sms raporlama özelliği kullanmaktadır. Gönderilen bu sms bilgilendirmeleri tarifeniz üzerinden ücretlendirildiği için , Operatör sayfanıza giriş yaparak kullanım geçmişinizi dikkatlice inceleyiniz. Burada kaynağını bilmediğiniz ödemeler’i kontrol edebilirsiniz.
  2. Bulunduğunuz ortamda telefon dinleme (ortam dinleme) cihazları varsa ve canlı olarak görüşmeleriniz dinleniyorsa konuşmalarınız çok derinden ve cızırtılı olarak gelebilir. Bu durum bazen operatörlerden kaynaklı olabilir fakat gün içinde 2-3 kez tekrarlanıyorsa dinleniyor olabilirsiniz.
  3. Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda bile şarjınız çok çabuk bitiyorsa ve telefonunuz ısınıyorsa, arka planda çalışan casus yazılımlar buna neden olabilir ve bu durumda dinlenme ihtimaliniz var.
  4. Yasal olarak telefonunuzun dinlenme gibi bir durumu olabilir. Telefonunuzda ses yankılanması, cızırtı ve sesin derinden gelmesi durumları uzun süre devam ediyorsa kesinlikle dinleniyorsunuz. Bunlar operatör aracılığıyla yapılan dinlemelerdir.
  5. Faturalarınızda Tanımadığınız numaralar için birden fazla kullanım farkederseniz ve bu numarayı tanımıyorsanız dinleniyor olabilirsiniz.

Telefon dinlenme nasıl engellenir ?

Yasal olarak yapılan dinlemeleri engelleme gibi bir şansımız yoktur fakat 3. kişiler tarafından yapılan dinleme ve casus hizmetlerini engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

  1. Telefonunuzun dinlendiğinden şüphelendiğiniz anda cihazınızı fabrika ayarlarına geri yükleyin ve kaynağını bilmediğiniz uygulamaları kesinlikle yüklemeyin. Özel yazılımlar kullanmanız gerekiyorsa, lisanslı yazılımlar almayı tercih edin.
  2. Kablosuz ağ kullanımında dikkatli olun. Halka açık olan şifresiz her ağa bağlanmayın. Ağ bağlantısı üzerinden gelen verileri kontrol edin.
  3. Telefonunuzla internette dolaşırken gelen sahte uyarıları dikkate almayın. Örneğin:” Telefonunuzda virüs var temizlemek için tıklayın” şeklinde linklere tıklamayın. Bu uyarılar ile telefonunuza zararlı yazılımlar yüklemeye çalışılmaktadır.
  4. Telefonunuzu kullanırken kesinlikle “güvenlik kilidi” kullanın. Bulunduğunuz ortamlarda telefonunuzu şifresiz bir şekilde yanınızdan ayırmayın. Casus yazılımların yüklenmesi oldukça kolay ve kısa sürede yapılmaktadır.
  5. Telefon işletim sistemleri gün geçtikçe daha da geliştiği için buna bağlantılı olarak zararlı yazılımlarda artmaktadır. Kişisel bilgi güvenliğiniz için telefonunuzda çok fazla bilgi bulundurmayın ve bulut hizmetleri kullanarak verilerinizi yedekleyin. Mümkünse lisanslı virüs koruma yazılımları edinin.

Ozengen.com Serkan ÇATALTAŞ. Genel olarak yukardaki maddelere dikkat ettiğiniz taktirde telefon dinlemelerinden ve casusluk hizmetlerinden kendinizi koruyabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var; eğer karşınızdaki kişi telefonunuzu dinlemek için ileri seviye teknoloji kullanıyorsa bu nokta’da yapacak çok fazla önlem bulunmaktadır. Yukardaki önerileriler klasik dinleme yöntemleri için geçerlidir. Sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan