Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı

Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı


Son zamanlarda kullanıcılardan sıkça gelen bir soruya cevap vermeye çalışacağız. “Akıllı telefonumu sabaha kadar şarjda bırakıyorum bu işlem telefonuma zarar verir mi ?” Akıllı telefon bataryaları’nın yanlış kullanımı, zaman içinde batarya’nın dayanma süresinin azalmasına neden olur ve bataryanın ömrünü dahada kısaltır.

Öncelikle kullandığımız batarya hakkında bilinmeyen gerçeklere değinelim. Şuan piyasada bulunan akıllı telefonların neredeyse tamamı Lityum batarya kullanmaktadır. Li-ion pillerin avantajları kadar birçok dezavantajları da vardır.

1. Li-ion pillerin ömürleri, kullanılmaya başladığı andan itibaren değil, üretilmeye başladığı andan itibaren azalmaya başlar. Bu kullanıcılarla pek paylaşılmayan bir bilgidir.

2. Li-ion piller 300 dolumdan sonra kapasitelerini ortalama %20 kaybeder.

3. Piller  0°C derecede %6, 25 °C derecede %20 ve 40 °C derecede %35 kayıp yaşayabilir. Aşırı sıcakta patlama riskleri çok yüksektir.

4. Lityum iyon piller tam olarak boşaltılırsa yani %0’a kadar boşalırsa , bu durum pile çok zarar verir ve kapasitesini düşürür.

Lityum iyon batarya hakkında temel bilgileri verdikten sonra asıl konumuza dönelim. Günümüzde neredeyse bütün kullanıcılar telefonlarını geceden şarja takıp, sabah çıkarmaktadır. Bu durum acaba cihazıma zarar verir mi ? Gece batarya patlar mı ? gibi birçok sorularda kullanıcıların kafasını karıştırmaktadır.

Günümüzde kullanılan bataryalar’da ve adaptörlerde birçok koruma mekanizmaları olduğundan sabaha kadar şarjda kalması sorun olmayacaktır. Bataryanızın şarjı %100’e ulaştığı zaman enerji otomatik olarak kesilmektedir. Bu durumun geçerli olması için orjinal batarya ve adaptör kullanmanız gerekmektedir.

Şunuda belirtmekte fayda var. Gece boyunca şarjınız %100’ün altına düştüğü zaman, cihazınız şarjda olduğu için, aralıklı olarak tekrar şarj olacaktır. Lityum pillerin sürekli %100’de olması bataryanızın ömrünü azaltacaktır. Bataryalar hakkında önerilerimizi dikkate almanızı öneririz.

Lityum iyon piller hakkında öneriler

  • Batarya tamamen boşaltılmamalıdır. Bu durum bataryanızı zarar vermektedir.
  • Li-ion pillere en çok zarar veren unsanların başında “Sıcaklık” gelir. Cihazınızı mümkün olduğunca sıcak ortamlardan uzak tutun.
  • Ayda bir yada 2 ayda bir bataryanızı tamamen bitirip %100’e kadar doldurun. Bu durum pilinizin kalibre olmasına neden olur ve daha sağlıklı pil yüzdeleri görmenizi sağlar.
  • Li-ion pilleri belli bir döngü içinde şarj etmeniz faydalı olacaktır.%100’den sonuna kadar harcayıp %0’a inmek ya da birden çok seferde de %100’den %50’ye inip şarja takmak, ertesi gün yine %100’den %50’ye inmek=0.5+0.5=1 döngü
  • Mümkün olduğunca cihazınızı şarj ederken kapatmaya özen gösterin.
  • Bataryanızı uzun süre kullanmayacaksanız, bataryanızı yarım doldurarak, serin bir ortamda saklamaya çalışın.

Li-ion piller hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Sizlerde fikirlerinizi ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan