Telefondan Televizyona Görüntü Nasıl Aktarılır

Telefondan Televizyona Görüntü Nasıl Aktarılır


Akıllı telefonumdan televizyona nasıl görüntü aktarırım ? Bugün bu sorunuzu cevaplandırmaya çalışacağız. Bu konuda piyasada bulabileceğiniz bütün ürün ve yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Hayatımızın her alanında işlerimizi kolaylaştıran akıllı telefonlarımız ile yapabileceğimiz işlemlerin gerçekten’te sınırı yoktur. Artık neredeyse bilgisayarımızda yapamadığımız birçok işlemi, telefonlarımızla yapabiliyoruz. Akıllı telefonların gelişmeye devam eden işletim sistemleri bizlere sınırsız bir dünya sunuyor.

Smart televizyonu olan kullanıcılar için bu işlem oldukça kolay fakat televizyonunda smart özelliği olmayan kullanıcılar için ekstra ürün ve çözümler sunmamız gerekecek. Telefon ile görüntü aktarımı için çeşitli kablolar mevcut. Bugün sizlere sunmak istediğimiz yöntemler;

  • Dönüştürücü ile görüntü aktarımı
  • Chromecast ile görüntü aktarımı
  • Apple Tv

Kablolu görüntü aktarımı

MHL HDMI Kablo dönüştürücüler ile kablolu ile görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Piyasada yaklaşık 30-40 TL’ye bulabileceğiniz bu ürünler görüntü aktarımı için yeterlidir fakat ürünü alırken telefonunuzla uyumlu olmasına dikkat edin.

ChromeCast ve Apple TV görüntü aktarımı

Kablosuz görüntü aktarımı konusunda Google ve Apple ciddi bir yarışa girmiş durumda. Apple diğer ürünlerinde olduğu gibi oldukça pahalı bir ürünle piyasada bulunmakta. Google bu konuda daha çözüm odaklı ve uygun fiyatlı bir ürün olan ChromeCast ile kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyor.

ChromeCast ürünü henüz ülkemizde satışa sunulmadı fakat online satış sitelerinde 100 TL gibi bir fiyata temin edilebilir. Usb bellek boyutlarında olan bu cihazı televizyonuzun HDMİ girişine bağlayarak kablosuz internet üzerinden telefonunuzda oynattığınız videoları ekrana yansıtabilirsiniz.

Yeni versiyon ile kullanıcıların birçok şikayetleri dikkate alınmış ve oldukça kaliteli bir ürün ortaya çıkmış. Youtube‘da açtığınız bir videoyu, telefonunuz uyku modunda olsa bile izlemeye devam edebiliyorsunuz. Telefonunuz sadece bir kumanda görevi görüyor. Kısacası televizyonunuza Smart tv özelliğini bu cihazla ekleyebiliyorsunuz. Yeni versiyonda gelen Spotify desteği ile televizyonunuzdan müzik dinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Apple Tv seçimi şimdilik çok mantıklı görünmüyor. Bu cihaza verilecek para ile daha iyi özellikte bir televizyon alınabilir. Görüntü aktarımı için ilk etapta tercih etmeniz gereken seçenekler; Chromecast ve kablo dönüştürücü olarak görünüyor. Chromecast kurulumu ve kullanımı hakkında yakında detaylı bir yazı ile karşınızda olacağız. Görüntü aktarımı konusunda piyasada buna benzer birçok cihaz bulunmakta. Kablo ve dönüştürücü gibi seçenekleri seçmek isteyen kullanıcılar, dönüştürücülerin telefonları ile uyumlu olmasına dikkat etmeliler. İşlemler hakkında sorularınızı yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan