“Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor” Sorunu Çözümü

“Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor” Sorunu Çözümü


Akıllı telefonlar’da kullanılan işletim sistemleri oldukça popüler olduğundan , zararlı malware yazılımların bu sistemleri hedef alması sıradan bir hal aldı. Özellikle “Telefonda sürekli reklam çıkıyor” şeklinde kullanıcılardan birçok sorular alıyoruz. Günümüzde yazılan en zararlı virüslerin hedefinde Android ve ios işletim sistemleri var. Rus antivirüs firması DR.web’in araştırmalarına göre, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da 350.000 cihaz, işletim sisteminin çekirdeğini hedef alan “Bootkit”ler kullanıcıların telefonlarına bulaşmış durumda ve bu sayı gün geçtikçe daha da artıyor. Bootkitler , Oldboot ve malware’ler günden güne telefonları esir almaya devam ediyor.

Tamamen ticari kar elde etmek amacıyla yazılmış bu virüsler, sürekli ekranınızda reklamlar çıkararak, arama sonuçlarını manipüle ederek veya ana sayfanıza yerleşerek, istemediğiniz reklamları görüntülemenizi sağlar. Telefon ekranımda habersiz reklamlar çıkıyor diyorsanız aşağıdaki alternatif çözümleri deneyiniz.

Telefondaki virüsler nasıl Temizlenir ?

Spam arama siteleri ve berbat arama motorlarını temizlemek için birçok yöntem vardır. Manuel olarak varsayılan ayarlarınızı değiştirmek malesef işe yaramamaktadır. Öncelikle uygulama yöneticisine girerek , kaynağını bilmediğiniz uygulamaları kaldırınız.

Bu tarz malware’lerden kurtulmanın en basit ve etkili yolu tarayıcı önbelleğini temizlemektedir.

  • Ayarlar “, ” Uygulamalar “, ” Uygulamaları Yönet “menüsüne giriş yaparak Tüm uygulamaları listeleyiniz.
  • “İnternet” uygulamasına giriş yapınız. Arama yaparak uygulamayı bulabilirsiniz.
  • Bazı telefon modellerine göre menü isimlerinde değişiklik olabilir fakat genellikle “Verileri Temizle” veya “Clear Cache” seçeneklerini görebilirsiniz..
  • Ekranda çıkan uyarıları onaylayarak telefonunuzu yeniden başlatın ve internet kullanımınızı tekrar deneyin.

Hala reklamlar ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki işleme geçiniz.

MalwareBytes ile reklam virüsleri temizleme

Yıllardır bilgisayar kullanıcılarını çeşitli malware’lerden temizleyen efsane yazılım android versiyonu’da kullanıcılar için oldukça faydalıdır. Öncelikle yazılımı indirmek için aşağıdaki linki kullanın.

MalwareBytes indir

Uygulamayı indirdikten sonra otomatik olarak kurulacaktır. “Scanner” menüsünü kullanarak tarama temizleme işlemlerini otomatik olarak yapabiliriniz.

Tarama sonucunda tespit edilen virüsler hakkında açılan ekranda bilgilendirileceksiniz. Bu virüsleri otomatik olarak silecektir. Bu işlemden sonra telefonunuzu tekrar kontrol edebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Bu işlemleri yapmanıza rağmen hala virüs’ü telefonunuzdan temizleyemiyorsanız son çaremiz “Telefonu fabrika ayarlarına” döndürmek olacaktır. İşlemi yapmadan önce yedeklerinizi almayı unutmayın.

Android telefonlarda : Ayarlar / Yedekle ve Sıfırla / Fabrika verilerine sıfırla.

iPhone telefonlarda: Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne gidin ve daha sonra Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine dokunun.

Telefonlarımız; bankacılık işlemleri,kişisel veriler, resimlerimiz, kişisel hesaplarımız, sosyal medya hesaplarımız gibi birçok bilgiyi barındırdığımız cihazların başında geliyor. Eskiden bilgisayarlarımızda bu verileri saklıyorduk fakat dönemin hızını yakalamak adına bu veriler artık tamamen telefonlarda saklanmaktadır. Durum böyle olunca telefonumuzun güvenliği oldukça önemli bir hale geliyor.

Telefona virüs bulaştığı zaman bunun birçok belirtisi olabilir. Daha önceki makalelerimizde bununla alakalı birçok bilgiyi sizlerle paylaşmıştık. Bugün konumuz “Android ve ios Reklam virüsleriydi“.

Diğer soru ve sorunlarınız için yorum alanını veya iletişim seçeneğini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan