Telefon Wi-Fi-Kablosuz Ağı Görmüyor Çözümü

Telefon Wi-Fi-Kablosuz Ağı Görmüyor Çözümü


iPhone veya android telefonlarda Wifi– kablosuz ağı görmeme veya bağlanamama gibi sorunları nasıl çözeceğinizi paylaşacağız. Bağlandığınız ağdan kaynaklı olarak veya telefonunuzda yazılımsal problemlerden dolayı bu tarz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Burada öncelikle sorunun kaynağını tespit etmek çok önemlidir. Cihazınızda yazılımsal mı, yoksa donanımsal mı sorun yaşıyorsunuz bunu anlayarak buna istinaden müdahalede bulunmamız gerekiyor. Bütün ağlara bağlanabiliyorsunuz fakat sadece bir ağda sorun yaşıyorsanız, bu bağlandığınız ağla ilgilidir (güvenlik kaynaklı. Burada herhangi bir müdahalede bulunmanıza gerek yoktur.

Wifi’ye bağlanamadığınızda yapmanız gereken ilk adımlar şunlardır:

  • Kablosuz ağa farklı bir cihaz bağlanabiliyor mu ?
  • Şirket, okul, otel, mağaza gibi ücretsiz ortak bir kablosuz ağa bağlanıyorsanız , şifrenin doğruluğundan emin olunuz.

Tüm ağlara girişte sorun yaşıyorsanız telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamanız gerekmektedir. Android ve iPhone telefonlarda Ağ ayarlarına giriş yaparak tüm ayarları sıfırlayabilirsiniz.

iPhone sıfırlamak için: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya dokunun.

Android’te ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Ağ ayarlarını sıfırla dokunun.

Bu ayarları sıfırlamak telefonunuzdaki bilgilere herhangi bir zarar vermeyecektir. Sadece bağlı bulunduğunz ağlar ve APN ayarları gibi ayarlar sıfırlanmaktadır. Ağınızı sıfırladıktan sonra tekrar wifi ağına bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Bu işlem haricinde aşağıdaki kontrolleri de yapabilirsiniz:

  1. Kablosuz ağınızı kapatıp açarak tekrar deneyin.
  2. Telefonunuzun yazılımının güncel olduğundan emin olun. Ayarlar’a giriş yaparak yazılım versiyonunuzu kontrol edebilirsiniz.
  3. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürerek deneyebilirsiniz. Bunun için cihazınızda bulunan tüm yedeklerinizi almayı unutmayın.
  4. Evde bulunan ağa bağlanmada sorun yaşıyorsanız modem ayarlarınızı sıfırlayarak tekrar deneyin. Modem üzerinde kablosuz ağın açık olduğundan emin olun. Bu ayarların nasıl yapılacağını öğrenmek için sitemizde modem markanızı yazarak arama yapabilirsiniz.
  5. Ağa bağlanmanıza rağmen internete giremiyorsanız Opera VPN yazılımını teefonunuza kurarak tekrar deneyin. Dns kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Bu çözümlerin tamamı yazılımsal sorunlar için sunulan çözümlerdir. Bunlar haricinde donanımsal bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Eğer cihazınızın garantisi varsa servis hizmeti almanız gerekebilir. Çok az karşılaşılsada telefonunuzun Wi-Fi kartında olusan arızalardan kaynaklı olarak da sorun yaşayabilirsiniz. Merak ettiğiniz konuları yorum atarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan