Telefon Uzaktan Nasıl Kapatılır-Kilitlenir

Telefon Uzaktan Nasıl Kapatılır-Kilitlenir


Android tüm cihazları , uzaktan kilitleyebilir veya kapatabilirsiniz. Android tüm telefonlarda kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde, kaybettiğiniz veya unuttuğunuz telefonun hem yerini tespit edebilir, hemde telefona ekranına not bırakabilirsiniz. Bu sayede telefondaki bilgilerinizin başkasının eline geçmeyi engellersiniz. Ayrıca telefonunuzu bulan kişinin sizinle irtibata geçmesini de sağlayabilirsiniz. İşlem için “Android cihaz yöneticisini” kullanacağız. Öncelikle özelliğin ve gerekli izinlerin telefonunuzda verilmiş olması gerekiyor.

Telefonunuzu Google hesabınızla ilişkilendirin. Daha sonra hesabınızda aşağıdaki ayarları yaparak gerekli izinleri verin.

  1. “Google Ayarlarını” aşağıdaki yerlerde bulabilirsiniz (cihazınıza bağlı olarak değişir):
    • Google Ayarlar adlı ayrı uygulamayı açın:
    • Ana Ayarlar uygulamanızda aşağı kaydırıp Google‘a hafifçe dokunun
  2. Güvenlik‘e hafifçe dokunun.
  3. “Android Cihaz Yöneticisi” altından Bu cihazın konumunu uzaktan belirle ve Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izin ver‘i açın veya kapatın.

Telefon uzaktan nasıl kilitlenir – kapatılır ?

Aşağıdaki linke tıklayıp hesabınıza giriş yapın.

Android cihaz yöneticisi

Daha önce hesabınıza eklediğiniz ve senkronize ettiğiniz android cihazlarınızı bu ekranda göreceksiniz. Kilitlemek istediğiniz cihazı seçerek “Kilitle” seçeneğine tıklayın. Eğer cihazı fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsanız “Sil” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

  • Zili çaldır: Sessize veya titreşime ayarlı dahi olsa cihazınızın zilini 5 dakika boyunca en yüksek ses seviyesinde çaldırır.
  • Kilitle: Önceden şifre ayarlamadıysanız cihazınızı bir şifreyle kilitler.
  • Sil: Cihazdaki tüm verileri kalıcı olarak siler.

Cihazınıza tanımlamak istediğiniz kilit ekranı şifresini belirleyin ve onaylayın. Dilerseniz telefonu bulan kişi için “Kurtarma mesajı” veya “Telefon numarası” bırakabilirsiniz. Bu sayede cihazınızı bulan kişi kolayca sizinle iletişime geçebilir.

Bu işlem kayıp telefonlar için kullanılabilir fakat telefonunuzun çalındığını düşünüyorsanız fabrika ayarlarına döndürmek için “Sil” seçeneğini kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer cihaz internete bağlı değilse, internete bağlandığı anda işlemler devreye girecektir. Fabrika ayarlarına döndükten sonra , sizin hesabınızla senkronize olduğu için cihaz Google kullanıcı adı şifrenizi girmeden açılmayacaktır. Tabi bunun içinde telefonun işletim sistemini yeniden kurma veya root atma gibi yöntemler ile çalan kişi telefonunuzu kullanabilir. Cihazınızın ve verilerinizin güvenliği için bu özellikleri aktif olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan