Telefon “Batarya Kalibrasyonu” Nasıl Yapılır

Telefon “Batarya Kalibrasyonu” Nasıl Yapılır


iPhone veya Android (Samsung , Lg , Huawei, GM, HTC , Sony) telefonlarda batarya kalibrasyonu nasıl yapılır ? Konusunda bilgi vereceğiz. Kalibrasyon için birçok farklı yöntemler var fakat biz bunu için herhangi bir uygulama veya root işlemi yapmayacağız. Bataryanızı düzenli aralıklarla , bahsettiğimiz yöntemler ile şarj ederek kalibre edebilir ve performansını arttırabilirsiniz.

Uzun süreli kullanımdan sonra bataryalarda anlamsız sorunlar ortaya çıkabilir. Pil tamamen doluyken birden kapandığını , %20 şarj doluyken birden telefonunuzun kapandığını veya boş bataryaya rağmen telefonunuzun uzun süre şarjının gittiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu ve buna benzer sorunların tamamı, bataryanızın kalibrasyonunun bozulduğuna , pil ve yazılım arasında doğru bir haberleşme olmadığının göstergesidir. İşletim sistemi ve batarya arasındaki senkronizasyon sorununu kalibrasyon ile çözebiliriz.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi kalibrasyon işlemi için birkaç farklı yol vardır. Rootsuz ve basit bir şekilde bu işlemi yapmanın en etkili yolu;

  • Telefonunuzun bataryasını tamamen bitirin. Telefon kapandıktan sonra birkaç kez telefonu açmaya çalışın. Bu sayede bataryayı sonuna kadar bitirmiş olacağız.
  • Telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve şarj süresi boyunca kapalı olduğundan emin olun.
  • Cihaz tamamen dolduktan sonra şarjdan çıkardıktan sonra telefonunuzu açın.
  • Bu işlemle bataryamızı kalibre etmiş olacağız.

Yukardaki kalibrasyon işleminden sonra cihaz şarj sürenizin arttığını ve batarya bilgilerinin doğru bir şekilde yazılıma aktarıldığını göreceksiniz. Tabi bu işlemler herhangi bir arızası olmayan cihazlar için geçerlidir. Batarya ile ilgili hataların çoğu yazılımsal olduğundan bu işlemle mutlaka çözülecektir. 2. kalibrasyon yöntemi olarak aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

  • Telefonumuzu açık bir şekilde şarja takarak tamamen dolmasını sağlıyoruz. Tamamen dolduktan sonra cihazımızı şarjdan cıkarıyoruz.
  • Cihazımızı kapatarak tekrar şarja takıyoruz ve şarj dolu sinyalini görene kadar bekliyoruz ve cihazımızı şarjdan çıkararak açıyoruz.
  • Cihaz açıldıktan sonra tekrar telefonu kapatıp 1 dk bekleyip tekrar şarja takıyoruz. Cihaz kapalıyken tekrar dolana kadar bekliyoruz. Cihaz tamamen doldu sinyalini gördükten sonra telefonumuzu açıyoruz.
  • İşlem tamamlandı.

Özellikle iPhone telefonlarda 2. yöntem kalibrasyon daha etkili olmaktadır. Bu kalibrasyon işlemleri Liteon batarya sahibi telefonlar için geçerlidir. Zaten günümüzde akıllı telefonların yüzde 90 ‘ı liteon batarya kullanmaktadır. Batarya ömrünü uzatmak için daha cihaz şarj etme incelikleri ve batarya ömrünü uzatma adlı makalelerimizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Doğru kullanım ile bataryanızın kullanım ömrünü ciddi derecede uzatabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan