Smartsputnik Virüsü Nasıl Temizlenir

Smartsputnik Virüsü Nasıl Temizlenir


Tarayıcınız Smartsputnik.ru adresine yönlendiriliyorsa ve ana sayfanızı değiştiremiyorsanız, aşağıdaki resimli anlatımı takip ederek virüsten kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu tarz virüsler bilgisayarınıza, ücretsiz yazılımlar veya sahte program indirmeleri sonucunda bulaşır. Tarayıcınızın birkaç farklı noktasına bulaşarak, internet kullanımınızı oldukça zorlaştırmaktadır.

Reklam virüslerinde en etkili ve kullanımı kolay olan yazılım AdwCleaner’dır. Yazılımı aşağıdaki linki kullanarak indirebilirsiniz.

AdwCleaner programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz . AdwCleaner başlamadan önce, tüm açık programları ve internet tarayıcıları kapatın , sonra AdwCleaner simgesine çift tıklayın . Windows, AdwCleaner çalıştırmak isteyip istemediğinizi  soracaktır. Programın çalışmasına izin verin lütfen.. İndir

Taramayı yaptıktan sonra virüsleri silebilirsiniz. Program virüsler hakkında size bilgiler verecektir.

Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Ana Sayfa Kısayol değişikliği

Chrome virüslerini temizledikten sonra hala ana sayfanızı değiştiremiyorsanız tarayıcıya ekli olan sitelerin kısayolunu aşağıdaki işlemi uygulayarak silebilirsiniz.

Bütün tarayıcılarınızda aşağıdaki işlemi yapın. Örnek olarak mozilla firefox işlemini anlatıyoruz.

Kullandığınız tarayıcıya sağ tıklayıp / Özellikler‘e giriş yapın.

Hedef dizininde tarayıcı.exe ‘den sonra gelen bütün linkleri temizleyin. Bütün hijacker yazılımlar tarayıcınızın ana sayfasına aynı çalışma sistemi ile bulaşır. Bu işlem kesinlikle çok önemlidir. Yukardaki yaptığımız işlemin başarılı olması için önem taşır.

Tarayıcıların hedef dizini aşağıdaki gibi olmalıdır;

  • Internet Explorer  : “C: Program Files Internet Explorer iexplore.exe” Windows 32-bit veya “C: Program Files Internet Explorer (x86) iexplore.exe” için Windows 64-bit için.
  • Mozilla Firefox  : “C: Program Files Mozilla Firefox firefox.exe” Windows 32-bit veya “C: Program Files (x86) Mozilla Firefox firefox.exe” için Windows 64-bit için.
  • Google Chrome  : “C: Program Files Google Chrome Application chrome.exe”

Son olarak tarayıcımızı resetleyerek ilk günki gibi temiz bir hale getiriyoruz.

Chrome Sıfırlama

  1. Tarayıcı araç çubuğunda Chrome menüsünü   tıklayın.
  2. Ayarlar‘ı seçin.
  3. Gelişmiş ayarları göster‘i tıklayın ve “Tarayıcı ayarlarını sıfırlama” bölümünü bulun.
  4. Tarayıcı ayarlarını sıfırla‘yı tıklayın.
  5. Görüntülenen iletişim kutusunda Sıfırla‘yı tıklayın. Not: “Mevcut ayarlarınızı bildirerek Google Chrome’u daha iyi hale getirmemize yardımcı olun” onay kutusu seçildiğinde, Chrome ayarlarınız anonim olarak Google’a gönderilir. Bu ayarları bildirmeniz trendleri analiz etmemize ve gelecekte istenmeyen ayar değişikliklerini önleyecek çalışmalar yapabilmemize olanak sağlar.

Yukardaki işlemleri yaparak bu tarz reklam virüslerini temizleyebilirsiniz. Genellikle kullanıcılar virüslerden kurtulamak için bilgisayarına format atmaktadır. Kesin bir temizleme yöntemi olmasına rağmen, oldukça zaman alan bir işlem olduğundan , virüsleri temizlemek için sürekli olarak güncel yöntemler sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan