Skype, Whatsapp, Line ile Konuşma Kaç MB Harcar

Skype, Whatsapp, Line ile Konuşma Kaç MB Harcar


Sesli ve görüntülü görüşme uygulamaları kaç mb veya ne kadar kota harcar ? konusunda bilgi vereceğiz. Akıllı telefonların en çok kullanım amaçlarından biri, hatta en önemlisi “Sesli ve görüntülü görüşme” özelliğidir. Bu telefonların hayatımızda bu kadar yer almasındaki en büyük faktörlerden biri olan , uzağı yakınlaştırma özelliği sayesinde, birçok kullanıcı sırf bu özelliği kullanmak için telefonlarını değiştirmektedir.

Operatörlerin ücretli servislerini kullanarak bu işlemleri yapmak oldukça yüksek ücretler ile karşılanmaktadır fakat sesli ve görüntülü görüşme uygulamaları sayesinde sadece internet bağlantınızı kullanarak ücretsiz olarak bu servisleri kullanabiliyorsunuz.

Günümüzde, görüşmelerde kullanılan en popüler programlar Whatsapp , Skype , Line, Viber , Tango , Wechat gibi uygulamalardır. Eğer sınırsız bir kablosuz internetiniz yoksa mobil operatörünüz tarafından ücretlendirildiğiniz için, kullanıcıların en çok merak ettiği konu bu uygulamalarla yapılan görüşmeler ne kadar kota harcar ? Kaç mb harcar?

Kaliteli bir görüntülü görüşme’de basit bir hesap yapacak olursak,  ortalama olarak harcayacağınız kota aşağıdaki gibidir. 

Görüntülü görüşme tahmini harcanan kota:

Saniyede 100kb

1 Dakikada 6000,

1 saatte 360000 kb yani 360mb yapar

Sesli görüşmelerde tahmini harcanan kota;

Saniyede 10 KB

1 Dakikada 600 KB

36000 36 MB yapar

Bunlar kaliteli bir görüşmenin karşılığında harcanan kotalardır. Bütün görüşme uygulamalarında bu veriler düşürmek için özel ayarlar bulunmaktadır. Tabiki bu ayarlar ses ve görüntü kalitesini düşürmektedir fakat bu ayarları yaparak ciddi tasarruf edebilirsiniz.

Whatsapp Sohbetler ve aramalar seçeneğine girerek “Düşük veri kullanımı” seçeneğini işaretleyerek veri kullanımınızı oldukça düşürebilirsiniz. Ayrıca  şebeke kullanım ayarlarına girerek, Gelen arama baytları ve giden arama baytlarını inceleyebilir,  kullanım detayınızıda görebilirsiniz.

Skype uygulamasında’da buna benzer birçok tasarruf ayarları bulunmaktadır. Örneğin ayarlar’a giriş yapıp “Görüntü kalitesi” seçeneğinde kaliteyi düşürerek veri tasarrufu yapabilirsiniz.

Ücretsiz bir internet hizmeti kullandığınız durumlarda, daha kaliteli ses ve görüntü elde etmek için ayarları eski haline getirebilirsiniz. Ortalama olarak birçok uygulamada harcanan kota miktarı yukarıdaki gibidir. Telefon ekranınızın boyutu , operatör servisiniz gibi birçok etkenler bu değerleri değiştirebilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan