Security Key Nedir Nasıl Kullanılır

Security Key Nedir Nasıl Kullanılır


Hesap şifrenizin çalınmasından veya hacklenmekten korkuyor musunuz ? Bu korku neredeyse tüm internet kullanıcılarının en önemli sorunlarından biri. Şimdi bu endişenizden tamamen kurtulmanın zamanı.. Yubico tarafından tasarlanan FIDO U2F Security Key ile hesaplarınızı tamamen güvene alabilirsiniz. Aygıt Google, Gmail, Google Apps, GitHub ve Dropbox gibi sitelerde çalışmaktadır. Siteye giriş yapın ve usb security key’e dokunun. Sisteme giriş yapmak hiç bu kadar güvenli olmamıştı.

Security Key nasıl kullanılır ?

  1. Fido U2F destekleyen herhangi sisteme kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz.
  2. Altın tarafı yukarı gelecek bir şekilde USB bağlantı noktasına Güvenlik Anahtarını takın.
  3. Sadece güvenli oturum açma bilgilerini oluşturmak için Güvenlik Key altın düğmesine dokunun.

Google, uzun zamandır 2 aşamalı doğrulama sistemini kullanmaktadır. Oldukça güvenli bir sistem olmasına rağmen ek bir güvenlik anahtarı tanımı ile hesabınızın çalınması neredeyse imkansız hale geliyor. Cihazı Windows, Linux veya Macintosh işletim sistemlerinde, Chrome 38 üstü bir Chrome tarayıcı ile sorunsuz kullanabilirsiniz. Birçok kurumsal firma , güvenlik seviyesini üst düzeye çıkarmak için bu cihazları kullanmakta.

Google , ürün temini konusunda herhangi bir destek sağlamamaktadır. Ürünü Amozon aracılığıyla ortalama 15 – 20 dolar gibi bir fiyattan temin edebilirsiniz. Bu fiziksel cihazı temin ettikten sonra ülkemizde sorunsuz kullanabilirsiniz. Cihazı destekleyen siteler henüz çok az fakat ilerleyen zamanlarda güvenlik anahtarlarının daha fazla kullanılacağını düşünüyoruz. Son olarak tekrar belirtmekte fayda var. Cihaz sadece Chrome tarayıcılarda çalışmaktadır. Google hesabınıza tanım yapmak için ,2 Adımlı Doğrulama ayarlarına giriş yaparak , Güvenlik anahtarı menüsünde “Ekle” seçeneğine tıklayıp, belirtilen aşamaları takip edebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan