Searchbetter.com Virüsü Nasıl Silinir

Searchbetter.com Virüsü Nasıl Silinir


Searchbetter Ana sayfadan Nasıl Kaldırılır ? Yüklediğiniz ücretsiz yazılımlar ile gelen ve ana sayfanızı http://Searchbetter.com/ olarak değiştiren bu zararlıdan nasıl kurtulacağınızı anlatalım.

Searchbetter zararlısı görseldede göreceğiniz gibi ana sayfanıza yerleşir ve arama sonuçlarında reklamlar gösterir.

Son zamanlarda , bilsayar kullanıcılarının internet Explorer , Mozilla firefox ve Google Chrome Browser başlangıç , ana sayfası virüs aracılığıyla Searchbetter  olarak değişmektedir. Searchbetter  zararlısıyla ilgili bütün sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bu tarz zararlılar herhangi bir izin istemeden , bilginiz olmadan bilgisayarınıza bulaşıyor. Kullanmış olduğunuz tarayıcıların açılış sayfasında ekranınıza geliyor. Birçok websayfasıyla alakasız reklamlar göstererek kullanımınızı daha da zorlaştırıyor. Bu yazılımları reklam sunmak ve para kazanma amaçlı geliştirilen hijacker olarak sınıflandırabiliriz. Bu hijacker’ler kullanmış olduğunuz tarayıcıları gereksiz olarak işgal etmektedir. Yazılımı kaldırmak istediğiniz zaman , birçok yerden kaldırsanız bile tekrar ekranınıza gelebilir. Bütün temizleme işlemlerini yapmanıza rağmen tarayıcınızı açtığınız zaman tekrar ana sayfanıza ve varsayılan arama motorunuza yerleşebilir.

Zararlıdan kurtulmak için aşağıdaki adımları uygulayınız. Bazı kullanıcılar tarayıcıdan kısayolları temizleyerek virüsten kurtulduğunu ve işlemin yeterli olduğunu düşünmektedir. Kısmen doğru fakat aşağıdaki programlar sadece tarayıcınızı değil , birçok reg dosyalarınızla birlikte yazılımın bulaştığı bütün dosyaları temizler. Bu sebepten dolayı bu programları kurarak tarama yapmanız gerekmektedir.

Searchbetter  temizleme kılavuzu 

Başlat/Denetim masası / Program ekle/Kaldır’a girerek

Programlar listesinde Babylon Search ve Benzeri zararlı olabilecek programları kaldırın.

Birçok bilgisayarda bu işlemi yaptıktan sonra virüsten kurtulabilirsiniz. Kurtulamadığınız taktirde aşağıdaki alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz. Ayrıca bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız Sistem geri yükleme özelliğini kullanarak virüsten kurtulabilirsiniz.

Internet ExplorerFirefox ve Google Chrome tarayıcınızdan zararlıyı temizlemeniz için pratik ve kapsamlı bir anlatım sunacağız.

1. ADIM : AdwCleaner ile bilgisayarınızdan Searchbetter tarayıcı korsanı kaldır

2. ADIM : Junkware Temizleme ile internetten  Searchbetter kaldır kaynakları, Firefox ve Google Chrome Aracı

3. ADIM :  Searchbetter  virüs tarafından bulaştırılmış çeşitli Windows kısayollarını temizleme.

1.AdwCleaner Temizleme

AdwCleaner programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz . AdwCleaner başlamadan önce, tüm açık programları ve internet tarayıcıları kapatın , sonra AdwCleaner simgesine çift tıklayın . Windows, AdwCleaner çalıştırmak isteyip istemediğinizi  soracaktır. Programın çalışmasına izin verin lütfen..İNDİR

Taramayı yaptıktan sonra virüsleri silebilirsiniz. Program virüsler hakkında size bilgiler verecektir.

Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. AdwCleaner aracılığı ile zararlının

2.Junkware Temizleme

Programı indirmek için TIKLAYIN

Junkware temizleme aracını indirdikten sonra cift tıklayarak programın çalışmasına izin verin.

Programı çalıştırın;

Programı çalıstırdıktan sonra herhangi bir tuşa basarak taramanın tamamlanmasını bekleyin.

 3. Chrome , explorer , mozilla kısayol temizliği

Bütün tarayıcılarınızda aşağıdaki işlemi yapın. Örnek olarak mozilla firefox işlemini anlatıyoruz.

Kullandığınız tarayıcıya sağ tıklayıp / Özellikler‘e giriş yapın.

Hedef dizininde tarayıcı.exe ‘den sonra gelen bütün linkleri temizleyin. Bütün hijacker yazılımlar tarayıcınızın ana sayfasına aynı çalışma sistemi ile bulaşır. Bu işlem kesinlikle çok önemlidir. Yukardaki yaptığımız işlemin başarılı olması için önem taşır.

Tarayıcıların hedef dizini aşağıdaki gibi olmalıdır;

  • Internet Explorer  : “C: Program Files Internet Explorer iexplore.exe” Windows 32-bit veya “C: Program Files Internet Explorer (x86) iexplore.exe” için Windows 64-bit için.
  • Mozilla Firefox  : “C: Program Files Mozilla Firefox firefox.exe” Windows 32-bit veya “C: Program Files (x86) Mozilla Firefox firefox.exe” için Windows 64-bit için.
  • Google Chrome  : “C: Program Files Google Chrome Application chrome.exe”

Son olarak Tarayıcı ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Tarayıcınızı sıfırlama işlemi için sitemizde arama yaparak resimli anlatımımızı bulabilirsiniz.Bilgisayarınız  Searchbetter virüslerden temizlenmiş olmalıdır.Virüsü kaldırma konusunda hala sorun yaşıyorsanız yorum atabilirsiniz. Sayfamızın üst bölümünde bulunan Ozengen uzaktan yardım ekibinden destek alabilirsiniz.

Hala virüs bilgisayarınızdaysa Sistem geri yüklemeyi deneyiniz. tarayıcınızı kaldırıp yeniden yükleme işleminide deneyebilirsiniz. Searchbetter reklamlarından kurtulamadıysanız yorum yazarsanız alternatif çözümler üretmeye çalışabiliriz.

Searchbetter veya benzeri hijacker virüslerin nasıl temizlendiğini merak ediyorsanız sayfamızda arama yaparak birok zararlıyı temizleme yollarını bulabilirsiniz. Bu virüsler haricinde virüs veya hijacker uyarısı alıyorsanız virüsün ismini bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızla veya mail atarak bu tarz sorunları iletebilirsiniz. En güncel virüsleri nasıl temizleyeceğiniiz sayfamızda bulabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan