Regedit Kayıt Düzenleyici Nedir Ne işe Yarar

Regedit Kayıt Düzenleyici Nedir Ne işe Yarar


Regedit – Kayıt Düzenleyicisi , Windows işletim sistemlerinde bütün ayarların tutulduğu bir veritabanıdır. Regedit’te bulunan bilgiler C:Windows dizininde gizli dosyalar içinde saklanır. ( User.dat , System.dat ) Kayıt düzenleyicisine girmek için ;

Başlat-Start / Çalıştır-Run ‘a regedit yazabilirsiniz.

Regedit

Regedit’te bulunan her dal’a anahtar adı verilmektedir. Her anahtarların altında değerler’e yer verilmektedir. Bu değerler string (dize değeri), binary(ikili değer) ve dword olmak üzere 3 çeşittir.

Kayıt defterinde 5 ana dal bulunmaktadır.

  1. HKEY_CLASSES_ROOT
  2. HKEY_CURRENT_USER
  3. HKEY_LOCAL_MACHINE
  4. HKEY_USERS
  5. HKEY_CURRENT_CONFIG

HKEY_CLASSES_ROOT: Bu dalda bulunan dosyalar OLE sistemi hakkında bilgiler saklar. Kısacası yazılım ayarları , kısayol ve kullanıcı arabirimleri hakkında bilgiler içerir. Burada bulunan her dosya için alt anahtarlar bulunmaktadır.

HKEY_USER: Bu menüde, oturum açan kullanıcılar’a ait bilgiler bulunur ve 7 adet alt anahtar

AppEvents: Sistemde kullanılan sesleri bulundurur.

Control Panel: Windows 3.x’ deki System.ini, Win.ini ve Control.ini dosyalarının içeriğine benzeyen denetim masası ayarlarını bulundurur.

InstallLocationsMRU: Programların sabit diskteki yollarını belirler.

Keyboard layout: Klavye düzenine erişimi sağlar.

Network: Ağ bağlantı bilgilerini bulundurur.

RemoteAccess: Çevirmeli ağlarda uzak bağlantı bilgilerini saklar.

Software: Yazılım yapılandırma ayarlarını bulundurur.

HKEY_LOCAL_MACHINE: Bilgisayarınızda kurulu olan bütün yazılım ve donanımların bilgileri bu menüde saklanır.  Bu anahtar altında da Config, enum, hardware, network, security, software, system olmak üzere 7 alt anahtar bulunmaktadır.

HKEY_USERS: Blgisayarda bulunan bütün kullanıcıların özelleştirilmiş ayarları bu bölümde kayıtlıdır.  Bu menü altında her kullanıcıya ait bir alt anahtar daha bulunur.

HKEY_CURRENT_CONFIG: Local_Machine dalı ile bağlantılı olarak donanım yapılandırması ve yazılım ayarları gibi bilgileri saklar.

Regedit hakkında yüzeysel olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Konu hakkında detaylı bilgi veya sorularınızı yorum olarak bizler’e iletebilirsiniz. Regedit üzerinde bulunan ayarlarınızı emin olmadan değiştirmemenizi öneririz. Aksi taktirde sisteminizin çalışmasın engelleyebilecek değişiklikler yapabilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar Ozengen.com

Yorum Yap
0 Yorum yapan